Novice, 2017-2018 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Oct 01, 2017-Dec 31, 2017
Novice BB-CC
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Tillsonburg Tornadoes211920380.905177340.8399-1-0WON 9
2Twin Centre Stars211731350.833113470.70610-0-0WON 13
3Caledonia Thunder211362280.66771640.5265-4-1WON 1
4Simcoe Warriors218112180.42957640.4714-6-0LOST 2
5Paris Wolf Pack217122160.381681010.4024-5-1LOST 3
6Ingersoll Express216132140.33355920.3741-8-1TIED 1
7Tavistock Titans215133130.31054970.3584-5-1LOST 1
8Ayr Flames21217260.143411370.2301-8-1LOST 1
Oct 01, 2017-Dec 31, 2017
Novice CDD
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Aylmer Flames201802380.950167400.8079-0-1WON 2
2Hagersville Hawks201532320.80099300.7677-1-2WON 3
3Delhi Rockets201244280.700105630.6256-2-2LOST 1
4St. George Generals201163250.62599910.5216-2-2TIED 1
5Norwich Knighthawks20893190.47598770.5603-5-2LOST 1
6Waterford Wildcats207103170.42568890.4335-3-2WON 2
7Six Nations Blackhawks207121150.37545600.4293-6-1LOST 2
8Cayuga Stars20218040.100501440.2582-8-0LOST 6
9Burford Coyotes20119020.050311680.1560-10-0LOST 19

Novice West BB Playdowns

Bracket

  • Jan 02-Feb 11
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg43017
    2Erin-Hillsburgh41124
    3Caledonia40311
    DateVisitorHome
    Jan 14
    4:15P
    Caledonia3Erin-Hillsburgh3
    Jan 17
    6:00P
    Tillsonburg6Caledonia1
    Jan 20
    2:30P
    Tillsonburg6Erin-Hillsburgh6
    Jan 22
    6:00P
    Caledonia1Tillsonburg5
    Jan 24
    7:00P
    Erin-Hillsburgh8Caledonia1
    Jan 27
    4:00P
    Erin-Hillsburgh1Tillsonburg8


Novice West CC Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Feb 06
    Series A
    TeamGPWLTPts
    100000
    200000
    DateVisitorHome
       
       
       

Novice West DD-D Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Feb 06
    Series A
    TeamGPWLTPts
    100000
    200000
    DateVisitorHome
       
       
       

Novice West C Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Feb 11
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Six Nations33006
    2Burford30300
    DateVisitorHome
    Jan 27
    4:30P
    Burford0Six Nations4
    Jan 29
    6:00P
    Six Nations4Burford0
    Feb 03
    3:00P
    Burford1Six Nations5

Novice Group A Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg10100020
    2Simcoe1072115
    3Twin Centre1063113
    4Caledonia103617
    5Paris102715
    6Ingersoll1001000
    DateVisitorHome
    Jan 02
    6:00P
    Paris7Ingersoll2
    Jan 04
    7:05P
    Caledonia1Twin Centre8
    Jan 07
    12:30P
    Tillsonburg7Simcoe2
    Jan 09
    6:00P
    Simcoe5Ingersoll4
    Jan 10
    6:00P
    Paris2Caledonia3
    Jan 11
    6:05P
    Ingersoll1Twin Centre8
    Jan 16
    6:00P
    Tillsonburg13Ingersoll1
    Jan 18
    6:05P
    Paris4Twin Centre11
    Jan 21
    12:30P
    Caledonia1Simcoe8
    Jan 21
    1:30P
    Ingersoll0Tillsonburg7
    Jan 25
    6:00P
    Caledonia3Paris3
    Jan 28
    1:30P
    Simcoe2Tillsonburg3
    Jan 30
    6:00P
    Caledonia5Ingersoll0
    Jan 31
    7:00P
    Twin Centre5Caledonia3
    Feb 01
    6:05P
    Tillsonburg10Twin Centre2
    Feb 04
    12:30P
    Paris1Simcoe4
    Feb 07
    6:00P
    Ingersoll0Caledonia4
    Feb 08
    6:00P
    Twin Centre4Paris1
    Feb 10
    4:30P
    Simcoe10Paris2
    Feb 14
    6:00P
    Simcoe2Caledonia1
    Feb 14
    7:00P
    Paris2Tillsonburg8
    Feb 18
    1:30P
    Twin Centre1Tillsonburg5
    Feb 20
    6:00P
    Twin Centre6Ingersoll2
    Feb 23
    6:00P
    Ingersoll2Simcoe6
    Feb 24
    4:00P
    Caledonia0Tillsonburg6
    Feb 25
    12:30P
    Twin Centre3Simcoe4
    Mar 07
    6:00P
    Tillsonburg5Caledonia0
    Mar 08
    7:15P
    Simcoe3Twin Centre3
    Mar 09
    6:00P
    Tillsonburg7Paris1
    Mar 10
    6:00P
    Ingersoll2Paris5
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 20
    6:00P
    Caledonia0Tillsonburg1
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 21
    6:00P
    Twin Centre2Simcoe3
  • Apr 14-Apr 01
    A Final
    DateVisitorHome
    Mar 25
    2:15P
    Simcoe3Tillsonburg5

Novice Group B Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Aylmer1082016
    2Delhi1054111
    3St. George104519
    4Hagersville104519
    5Tavistock103528
    6Ayr103617
    DateVisitorHome
    Jan 02
    6:00P
    Tavistock2St. George2
    Jan 03
    7:10P
    St. George2Hagersville1
    Jan 05
    6:15P
    Ayr1Aylmer4
    Jan 06
    3:10P
    Aylmer4Tavistock1
    Jan 09
    6:00P
    St. George4Delhi6
    Jan 09
    6:30P
    Hagersville3Ayr0
    Jan 13
    3:10P
    Ayr5Tavistock4
    Jan 16
    6:00P
    Tavistock2Delhi3
    Jan 16
    6:00P
    Hagersville3St. George5
    Jan 17
    6:00P
    Delhi3Tavistock0
    Jan 17
    7:10P
    Aylmer2Hagersville0
    Jan 19
    6:00P
    St. George3Ayr6
    Jan 23
    6:00P
    Delhi5St. George7
    Jan 23
    6:30P
    Aylmer7Ayr2
    Jan 24
    7:10P
    Ayr1Hagersville2
    Jan 26
    6:15P
    St. George1Aylmer3
    Jan 27
    3:10P
    Hagersville0Tavistock0
    Jan 28
    12:00P
    Delhi6Ayr7
    Jan 30
    6:00P
    Ayr3Delhi3
    Jan 31
    7:10P
    Delhi2Hagersville4
    Feb 02
    7:15P
    Tavistock2Aylmer4
    Feb 03
    3:10P
    St. George3Tavistock6
    Feb 06
    6:00P
    Hagersville3Delhi5
    Feb 20
    6:00P
    Aylmer4St. George2
    Feb 23
    6:15P
    Delhi1Aylmer7
    Feb 25
    2:30P
    Tavistock8Ayr5
    Mar 02
    6:15P
    Hagersville2Aylmer0
    Mar 06
    6:00P
    Aylmer2Delhi3
    Mar 07
    7:10P
    Tavistock3Hagersville1
    Mar 10
    12:30P
    Ayr3St. George4
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 20
    6:45P
    Hagersville0Aylmer5
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 20
    6:00P
    St. George5Delhi3
  • Apr 14-Apr 01
    B Final
    DateVisitorHome
    Mar 25
    1:00P
    St. George2Aylmer7

Novice Group C Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Norwich10100020
    2Six Nations1063113
    3Waterford1064012
    4Cayuga103528
    5Burford102626
    6Langton100911
    DateVisitorHome
    Jan 04
    7:00P
    Six Nations1Norwich3
    Jan 07
    1:00P
    Waterford3Six Nations5
    Jan 07
    5:00P
    Burford2Cayuga2
    Jan 08
    6:00P
    Burford2Waterford6
    Jan 11
    6:00P
    Waterford2Norwich3
    Jan 14
    1:00P
    Burford1Six Nations2
    Jan 14
    4:30P
    Norwich10Cayuga3
    Jan 15
    6:00P
    Cayuga3Waterford7
    Jan 15
    6:00P
    Langton3Burford9
    Jan 18
    6:00P
    Burford1Norwich8
    Jan 20
    12:00P
    Waterford7Langton1
    Jan 21
    5:00P
    Six Nations1Cayuga3
    Jan 22
    6:00P
    Langton4Waterford6
    Jan 22
    6:00P
    Norwich3Burford2
    Jan 25
    6:00P
    Cayuga1Norwich10
    Jan 28
    1:00P
    Langton1Six Nations10
    Jan 29
    6:00P
    Norwich6Waterford1
    Feb 01
    6:00P
    Langton6Norwich12
    Feb 03
    12:00P
    Cayuga13Langton6
    Feb 04
    1:00P
    Norwich4Six Nations3
    Feb 10
    12:00P
    Norwich7Langton5
    Feb 12
    6:00P
    Cayuga5Burford3
    Feb 14
    6:00P
    Burford6Langton3
    Feb 21
    6:00P
    Cayuga2Six Nations6
    Feb 24
    12:00P
    Six Nations5Langton2
    Feb 25
    4:30P
    Waterford8Cayuga4
    Feb 26
    6:00P
    Six Nations2Burford2
    Mar 04
    4:00P
    Langton5Cayuga5
    Mar 05
    6:00P
    Waterford6Burford2
    Mar 07
    7:00P
    Six Nations7Waterford3
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 22
    7:00P
    Cayuga1Norwich6
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:00P
    Waterford1Six Nations2
  • Apr 14-Apr 01
    C Final
    DateVisitorHome
    Mar 24
    1:00P
    Six Nations6Norwich3

Game Data Last Updated: Dec 03, 4:23 AM, Next Update: Dec 13, 4:23 AM
Printed from southerncounties.ca on Friday, December 4, 2020 at 2:24 AM