Midget, 2015-2016 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Midget Standings
Jump To:
Midget Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Caledonia Thunder181710340.944102260.7979-1-0WON 1
2Ingersoll Express181431290.80681390.6757-2-1WON 2
3Tavistock Titans181251250.69472420.6328-2-0WON 2
4Burford Coyotes181152240.66761460.5707-3-0WON 1
5Port Dover Pirates181053230.63977550.5837-2-1WON 2
6Tillsonburg Tornadoes181053230.63971390.6456-3-1WON 2
7St. George Generals18846220.61148370.5655-3-2WON 2
8Paris Wolf Pack18855210.58365520.5566-1-3TIED 1
9Norwich Knighthawks181071210.58374610.5486-4-0LOST 1
10Twin Centre Stars18972200.55660590.5043-5-2WON 1
11Ayr Flames18783170.47247500.4853-6-1LOST 5
12Six Nations Blackhawks18684160.44472750.4905-4-1WON 2
13Simcoe Warriors187101150.41748670.4175-4-1WON 1
14Cayuga Stars184113110.30647640.4232-5-3LOST 1
15Plattsville Rage184113110.30637640.3661-7-2TIED 1
16Delhi Rockets18413190.25036600.3751-8-1LOST 1
17Waterford Wildcats18413190.25031890.2581-8-1LOST 2
18Aylmer Flames18313280.22237860.3013-6-1LOST 1
19Langton Leafs18115240.11137920.2870-9-1LOST 4

Midget BB Playdowns

Bracket

  • Jan 04-Jan 24
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg33006
    2Erin-Hillsburgh30300
    DateVisitorHome
    Jan 14
    8:15P
    Tillsonburg5Erin-Hillsburgh3
    Jan 17
    7:15P
    Erin-Hillsburgh1Tillsonburg3
    Jan 19
    8:15P
    Tillsonburg4Erin-Hillsburgh1
  • Jan 14-Feb 07
    Series C

    Winner A vs Winner B

    TeamGPWLTPts
    1Caledonia43106
    2Tillsonburg41302
    DateVisitorHome
    Jan 24
    7:00P
    Tillsonburg1Caledonia2
    Jan 27
    9:15P
    Caledonia3Tillsonburg0
    Jan 30
    7:30P
    Tillsonburg4Caledonia3
    Feb 04
    8:00P
    Caledonia4Tillsonburg0

Midget B Playdowns

Bracket

  • Jan 04-Feb 07
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll43106
    2Simcoe41302
    DateVisitorHome
    Jan 20
    9:30P
    Ingersoll6Simcoe3
    Jan 21
    9:30P
    Simcoe0Ingersoll3
    Jan 26
    9:15P
    Simcoe5Ingersoll4
    Jan 27
    9:30P
    Ingersoll4Simcoe1
  • Jan 04-Feb 07
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Ayr33006
    2Paris30300
    DateVisitorHome
    Jan 25
    8:30P
    Paris3Ayr4
    Jan 28
    9:30P
    Ayr4Paris0
    Jan 30
    9:30P
    Paris1Ayr2

Midget CC Playdowns

Bracket

  • Jan 04-Jan 24
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Dunnville63217
    2Tavistock62315
    DateVisitorHome
    Jan 11
    7:45P
    Dunnville3Tavistock1
    Jan 14
    8:30P
    Tavistock3Dunnville0
    Jan 19
    7:15P
    Dunnville3Tavistock3
    Jan 21
    7:00P
    Tavistock4Dunnville2
    Jan 24
    12:30P
    Dunnville2Tavistock1
    Jan 25
    8:10P
    Tavistock1Dunnville2
  • Jan 04-Jan 24
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre33006
    2Waterford30300
    DateVisitorHome
    Jan 14
    8:30P
    Twin Centre4Waterford3
    Jan 18
    9:05P
    Waterford0Twin Centre2
    Jan 19
    8:35P
    Waterford1Twin Centre5
  • Jan 14-Feb 07
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre53206
    2Dunnville52304
    DateVisitorHome
    Jan 30
    2:35P
    Dunnville5Twin Centre7
    Jan 31
    8:10P
    Twin Centre2Dunnville5
    Feb 01
    8:10P
    Twin Centre3Dunnville2
    Feb 02
    8:35P
    Dunnville5Twin Centre0
    Feb 06
    5:15P
    Twin Centre3Dunnville1

Midget C Playdowns

Bracket

  • Jan 04-Jan 25
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Six Nations33006
    2Delhi30300
    DateVisitorHome
    Jan 09
    4:30P
    Six Nations8Delhi2
    Jan 12
    8:00P
    Delhi2Six Nations7
    Jan 17
    8:30P
    Six Nations5Delhi3
  • Jan 04-Jan 24
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Aylmer53206
    2St. George52304
    DateVisitorHome
    Jan 13
    9:00P
    Aylmer2St. George3
    Jan 17
    5:45P
    St. George1Aylmer2
    Jan 20
    9:00P
    Aylmer5St. George4
    Jan 21
    8:45P
    St. George3Aylmer0
    Jan 24
    4:00P
    Aylmer3St. George2
  • Jan 14-Feb 07
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Burford53117
    2Six Nations51313
    DateVisitorHome
    Jan 25
    9:30P
    Six Nations2Burford4
    Jan 27
    9:30P
    Burford5Six Nations3
    Jan 31
    4:30P
    Six Nations4Burford3
    Feb 02
    9:00P
    Burford1Six Nations1
    Feb 03
    9:30P
    Six Nations2Burford3
  • Jan 14-Feb 07
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Port Dover33006
    2Aylmer30300
    DateVisitorHome
    Jan 29
    9:15P
    Aylmer4Port Dover7
    Jan 31
    7:15P
    Port Dover5Aylmer2
    Feb 02
    7:45P
    Port Dover6Aylmer0

Midget DD-D Playdowns

Bracket

  • Jan 04-Jan 24
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Norwich33006
    2Langton30300
    DateVisitorHome
    Jan 07
    8:15P
    Norwich10Langton0
    Jan 12
    8:15P
    Langton2Norwich4
    Jan 14
    8:15P
    Norwich11Langton0
  • Jan 04-Jan 24
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Cayuga33006
    2Plattsville30300
    DateVisitorHome
    Jan 05
    9:10P
    Plattsville0Cayuga2
    Jan 12
    8:20P
    Cayuga3Plattsville0
    Jan 14
    8:30P
    Cayuga5Plattsville1
  • Jan 14-Feb 07
    Series C

    Winner A vs Winner B

    TeamGPWLTPts
    1Norwich53206
    2Cayuga52304
    DateVisitorHome
    Jan 24
    4:00P
    Norwich1Cayuga0
    Jan 30
    3:00P
    Cayuga3Norwich4
    Jan 31
    5:30P
    Norwich1Cayuga2
    Feb 02
    8:15P
    Cayuga3Norwich2
    Feb 04
    9:30P
    Norwich5Cayuga3

Midget Group A Playoffs

Bracket

  • Jan 02-Mar 20
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Port Dover15113123
    2Caledonia15114022
    3Tillsonburg1595119
    4Ingersoll1586117
    5Tavistock1477014
    6St. George143928
    7Paris1431017
    8Burford1421026
    9Norwich00000
    DateVisitorHome
    Jan 04
    7:50P
    Tillsonburg2Tavistock4
    Jan 06
    9:15P
    Caledonia1Tillsonburg4
    Jan 06
    9:30P
    Ingersoll4Burford4
    Jan 07
    9:30P
    Burford3Caledonia7
    Jan 09
    9:15P
    Paris0Ingersoll5
    Jan 14
    9:30P
    Ingersoll3Caledonia0
    Jan 16
    9:15P
    Port Dover7Ingersoll1
    Jan 20
    9:15P
    Caledonia5Port Dover6
    Jan 20
    9:30P
    Paris4Burford2
    Jan 22
    9:15P
    Tillsonburg4Port Dover3
    Jan 22
    9:30P
    Burford2Paris2
    Jan 23
    7:00P
    Port Dover5Paris1
    Jan 29
    9:30P
    Tillsonburg5Paris1
    Jan 30
    9:15P
    Tavistock2Ingersoll4
    Jan 31
    4:00P
    Tavistock1St. George4
    Feb 05
    9:15P
    St. George1Port Dover1
    Feb 06
    9:15P
    Tillsonburg2Ingersoll0
    Feb 10
    9:15P
    Port Dover4Tillsonburg0
    Feb 10
    9:30P
    Tavistock4Burford2
    Feb 12
    9:30P
    Tavistock7Paris1
    Feb 13
    3:30P
    St. George1Burford2
    Feb 14
    4:00P
    Tillsonburg3St. George2
    Feb 15
    7:50P
    Port Dover6Tavistock5
    Feb 16
    9:00P
    St. George2Caledonia4
    Feb 17
    8:00P
    Ingersoll4Tillsonburg0
    Feb 17
    9:00P
    Paris1St. George5
    Feb 17
    9:30P
    Tavistock4Caledonia2
    Feb 21
    8:00P
    Burford2Ingersoll6
    Feb 22
    7:50P
    St. George3Tavistock2
    Feb 24
    9:00P
    Burford3St. George1
    Feb 26
    7:00P
    Burford1Tavistock6
    Feb 27
    5:00P
    St. George1Paris3
    Feb 28
    3:00P
    Tillsonburg6Burford3
    Feb 29
    7:50P
    Ingersoll0Tavistock3
    Mar 03
    8:00P
    Ingersoll1Paris3
    Mar 06
    7:30P
    Paris1Tillsonburg2
    Mar 07
    7:50P
    Caledonia4Tavistock1
    Mar 08
    9:00P
    Ingersoll4St. George2
    Mar 09
    9:00P
    Paris4Tavistock5
    Mar 09
    9:15P
    St. George0Tillsonburg0
    Mar 09
    9:30P
    Port Dover5Burford1
    Mar 10
    7:15P
    Paris1Caledonia7
    Mar 10
    8:00P
    Tavistock2Tillsonburg4
    Mar 10
    8:00P
    Ingersoll5Port Dover2
    Mar 13
    4:00P
    Caledonia3St. George0
    Mar 13
    4:30P
    Tavistock2Port Dover4
    Mar 16
    7:00P
    Caledonia11Burford1
    Mar 16
    9:00P
    Port Dover6St. George1
    Mar 17
    8:00P
    Paris2Port Dover11
    Mar 17
    8:30P
    Tillsonburg1Caledonia6
    Mar 18
    9:00P
    Burford3Port Dover7
    Mar 18
    9:30P
    Caledonia4Paris1
    Mar 19
    8:00P
    St. George2Ingersoll4
    Mar 20
    5:00P
    Caledonia6Ingersoll2
    Mar 20
    6:00P
    Burford1Tillsonburg6
    Mar 20
    7:45P
    Port Dover0Caledonia3
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 26
    5:00P
    Ingersoll1Port Dover12
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 29
    7:45P
    Tillsonburg1Caledonia4
  • Apr 02-Apr 03
    A Final
    DateVisitorHome
    Apr 03
    5:00P
    Caledonia5Port Dover1

Midget Group B Playoffs

Bracket

  • Jan 02-Mar 20
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ayr13121024
    2Cayuga1383218
    3Twin Centre1364315
    4Simcoe1355313
    5Delhi123817
    6Plattsville123817
    7Waterford121924
    8Six Nations00000
    DateVisitorHome
    Jan 02
    6:00P
    Simcoe3Delhi1
    Jan 03
    5:30P
    Plattsville0Cayuga2
    Jan 05
    8:35P
    Ayr3Twin Centre2
    Jan 07
    8:30P
    Twin Centre2Waterford2
    Jan 08
    9:30P
    Cayuga1Ayr4
    Jan 13
    8:15P
    Waterford0Simcoe3
    Jan 18
    8:30P
    Simcoe2Ayr3
    Jan 22
    9:15P
    Plattsville1Ayr4
    Jan 23
    6:00P
    Twin Centre2Delhi1
    Jan 24
    4:00P
    Waterford2Plattsville7
    Jan 28
    8:30P
    Plattsville5Waterford5
    Jan 30
    6:00P
    Waterford7Delhi4
    Feb 04
    8:30P
    Delhi5Waterford2
    Feb 06
    6:00P
    Cayuga8Delhi3
    Feb 09
    8:30P
    Ayr7Plattsville1
    Feb 10
    8:30P
    Ayr7Delhi4
    Feb 11
    8:30P
    Simcoe7Waterford2
    Feb 13
    6:00P
    Plattsville2Delhi1
    Feb 14
    5:15P
    Cayuga5Plattsville1
    Feb 16
    8:20P
    Plattsville5Simcoe3
    Feb 16
    8:35P
    Waterford3Twin Centre8
    Feb 16
    9:15P
    Delhi2Cayuga6
    Feb 17
    9:30P
    Delhi2Simcoe1
    Feb 19
    7:05P
    Simcoe5Twin Centre5
    Feb 21
    2:35P
    Cayuga2Twin Centre5
    Feb 21
    6:10P
    Delhi5Plattsville1
    Feb 24
    9:30P
    Cayuga3Simcoe3
    Feb 25
    8:30P
    Ayr4Waterford1
    Feb 26
    9:20P
    Twin Centre0Ayr2
    Feb 28
    5:25P
    Twin Centre7Plattsville4
    Feb 28
    5:30P
    Simcoe3Cayuga3
    Mar 02
    9:30P
    Ayr3Simcoe0
    Mar 03
    7:35P
    Plattsville1Twin Centre7
    Mar 03
    8:30P
    Cayuga3Waterford2
    Mar 06
    5:20P
    Simcoe8Plattsville1
    Mar 06
    5:30P
    Ayr1Cayuga2
    Mar 07
    9:30P
    Delhi1Ayr3
    Mar 09
    9:30P
    Twin Centre1Simcoe4
    Mar 10
    9:30P
    Twin Centre5Cayuga3
    Mar 11
    8:05P
    Delhi2Twin Centre2
    Mar 11
    8:30P
    Waterford2Ayr7
    Mar 20
    6:00P
    Waterford1Cayuga9
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 28
    8:30P
    Simcoe0Ayr3
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 29
    8:15P
    Twin Centre3Cayuga4
  • Apr 02-Apr 03
    B Final
    DateVisitorHome
    Apr 02
    5:15P
    Cayuga5Ayr2

Midget Group C Playoffs

Bracket

  • Jan 02-Mar 20
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Aylmer1262416
    2Norwich1274115
    3Caledonia1263315
    4Langton1274115
    5Tavistock1254313
    6Ayr1246210
    7Burford1201200
    DateVisitorHome
    Jan 02
    9:30P
    Burford1Ayr5
    Jan 03
    3:00P
    Caledonia6Burford1
    Jan 03
    5:45P
    Ayr3Aylmer3
    Jan 05
    8:40P
    Aylmer1Tavistock1
    Jan 09
    9:30P
    Caledonia3Ayr2
    Jan 10
    3:00P
    Langton8Burford3
    Jan 10
    8:15P
    Norwich2Caledonia1
    Jan 16
    9:30P
    Langton2Ayr4
    Jan 21
    8:15P
    Caledonia4Langton1
    Jan 21
    9:15P
    Burford1Norwich6
    Jan 24
    3:00P
    Tavistock4Burford0
    Jan 24
    8:15P
    Ayr3Caledonia3
    Jan 26
    8:40P
    Caledonia3Tavistock2
    Jan 27
    9:30P
    Norwich3Burford2
    Jan 31
    4:30P
    Tavistock0Norwich1
    Feb 02
    8:40P
    Langton2Tavistock3
    Feb 04
    8:15P
    Burford3Langton7
    Feb 07
    3:00P
    Ayr3Burford2
    Feb 09
    8:40P
    Norwich3Tavistock1
    Feb 11
    8:45P
    Langton4Aylmer2
    Feb 18
    8:15P
    Norwich2Langton1
    Feb 18
    8:45P
    Tavistock4Aylmer4
    Feb 20
    9:30P
    Aylmer7Ayr2
    Feb 21
    5:45P
    Burford0Aylmer10
    Feb 21
    8:15P
    Tavistock2Caledonia2
    Feb 23
    8:15P
    Aylmer2Norwich0
    Feb 25
    8:15P
    Aylmer2Langton3
    Feb 27
    8:00P
    Tavistock2Ayr1
    Feb 28
    5:45P
    Norwich0Aylmer3
    Mar 02
    8:30P
    Burford0Tavistock7
    Mar 05
    4:00P
    Langton2Norwich2
    Mar 06
    3:00P
    Aylmer10Burford0
    Mar 06
    4:30P
    Caledonia3Norwich1
    Mar 07
    8:10P
    Caledonia1Aylmer3
    Mar 08
    7:30P
    Langton3Caledonia2
    Mar 08
    8:40P
    Ayr0Tavistock2
    Mar 09
    9:30P
    Norwich1Ayr2
    Mar 10
    7:00P
    Tavistock7Langton9
    Mar 10
    9:15P
    Ayr1Norwich4
    Mar 13
    2:00P
    Burford0Caledonia6
    Mar 20
    3:00P
    Ayr0Langton3
    Mar 20
    6:15P
    Aylmer1Caledonia1
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 28
    6:15P
    Langton1Aylmer2
  • Mar 13-Mar 29
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 24
    7:00P
    Caledonia5Norwich1
  • Apr 02-Apr 03
    C Final
    DateVisitorHome
    Apr 02
    6:45P
    Caledonia4Aylmer6

Game Data Last Updated: Sep 22, 12:25 AM, Next Update: Oct 02, 12:25 AM
Printed from southerncounties.ca on Wednesday, September 22, 2021 at 1:10 AM