Atom, 2018-2019 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Atom Standings
Jump To:
Atom Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ayr Flames181800361.000130110.92210-0-0WON 18
2Tillsonburg Tornadoes181710340.944145240.85810-0-0WON 12
3Caledonia Thunder181521310.86181290.7368-1-1LOST 1
4Aylmer Flames181530300.83395390.70910-0-0WON 10
5Ingersoll Express181251250.69471480.5976-3-1WON 4
6Burford Coyotes181152240.66773560.5666-4-0LOST 3
7Twin Centre Stars18945230.63983690.5465-1-4TIED 2
8Cayuga Stars18972200.55668480.5865-5-0LOST 1
9Tavistock Titans18990180.50057610.4836-4-0WON 2
10Delhi Rockets18891170.47289770.5364-5-1WON 2
11Waterford Wildcats187101150.41771760.4833-7-0LOST 3
12Port Dover Pirates185103130.36161830.4241-8-1LOST 6
13Hagersville Hawks185103130.36145740.3783-5-2WON 2
14Six Nations Blackhawks185112120.33347620.4312-7-1LOST 5
15Simcoe Warriors18312390.25034790.3011-7-2LOST 1
16Langton Leafs18315060.167301080.2171-9-0LOST 3
17Norwich Knighthawks18315060.167351170.2302-8-0LOST 1
18St. George Generals18215150.139441030.2991-8-1LOST 1
19Plattsville Rage18215150.139471420.2492-7-1WON 1

Atom BB Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 27
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Erin-Hillsburgh43017
    2Tillsonburg42204
    3Caledonia40311
    DateVisitorHome
    Jan 12
    1:15P
    Erin-Hillsburgh4Tillsonburg1
    Jan 13
    2:45P
    Caledonia1Tillsonburg7
    Jan 16
    7:00P
    Tillsonburg4Caledonia0
    Jan 20
    4:15P
    Caledonia2Erin-Hillsburgh3
    Jan 26
    4:00P
    Erin-Hillsburgh1Caledonia1
    Jan 27
    3:00P
    Tillsonburg4Erin-Hillsburgh7
  • Jan 24-Feb 10
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Erin-Hillsburgh53206
    2Tillsonburg52304
    DateVisitorHome
    Jan 29
    7:00P
    Erin-Hillsburgh3Tillsonburg2
    Jan 31
    7:15P
    Tillsonburg3Erin-Hillsburgh1
    Feb 02
    2:30P
    Tillsonburg3Erin-Hillsburgh1
    Feb 05
    7:00P
    Erin-Hillsburgh2Tillsonburg1
    Feb 09
    2:30P
    Tillsonburg5Erin-Hillsburgh8

Atom B Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Feb 10
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Ayr33006
    2Simcoe30300
    DateVisitorHome
    Jan 13
    3:40P
    Ayr8Simcoe0
    Jan 18
    6:00P
    Simcoe0Ayr3
    Jan 20
    2:35P
    Ayr4Simcoe0
  • Dec 31-Feb 10
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll33006
    2Paris30300
    DateVisitorHome
    Jan 07
    6:00P
    Paris0Ingersoll4
    Jan 10
    6:00P
    Ingersoll10Paris0
    Jan 17
    6:00P
    Paris0Ingersoll10

Atom CC Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Jan 15
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tavistock43106
    2Waterford41302
    DateVisitorHome
    Jan 06
    12:30P
    Waterford2Tavistock4
    Jan 07
    7:00P
    Tavistock4Waterford5
    Jan 10
    7:00P
    Tavistock6Waterford2
    Jan 12
    2:00P
    Waterford3Tavistock4
  • Dec 30-Jan 29
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre33006
    2Tavistock30300
    DateVisitorHome
    Jan 17
    7:15P
    Tavistock3Twin Centre4
    Jan 19
    3:10P
    Twin Centre6Tavistock2
    Jan 21
    6:05P
    Tavistock4Twin Centre5
  • Jan 07-Jan 29
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1West Lincoln43106
    2Dunnville CC41302
    DateVisitorHome
    Jan 10
    7:00P
    Dunnville CC1West Lincoln3
    Jan 14
    7:10P
    West Lincoln3Dunnville CC0
    Jan 17
    7:10P
    Dunnville CC3West Lincoln0
    Jan 21
    7:10P
    West Lincoln6Dunnville CC0
  • Jan 14-Feb 10
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre53206
    2West Lincoln52304
    DateVisitorHome
    Jan 26
    4:00P
    Twin Centre4West Lincoln5
    Jan 27
    1:05P
    West Lincoln5Twin Centre0
    Feb 02
    1:30P
    Twin Centre2West Lincoln1
    Feb 03
    2:10P
    West Lincoln3Twin Centre4
    Feb 09
    1:30P
    Twin Centre3West Lincoln2

Atom C Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 27
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Port Dover53206
    2Six Nations52304
    DateVisitorHome
    Jan 09
    7:00P
    Six Nations4Port Dover1
    Jan 13
    1:00P
    Port Dover2Six Nations3
    Jan 20
    1:00P
    Port Dover4Six Nations2
    Jan 23
    7:00P
    Six Nations1Port Dover2
    Jan 27
    1:00P
    Port Dover4Six Nations2
  • Jan 03-Jan 27
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Hagersville53206
    2Delhi52304
    DateVisitorHome
    Jan 09
    7:10P
    Delhi3Hagersville2
    Jan 11
    7:00P
    Hagersville3Delhi2
    Jan 14
    7:00P
    Delhi2Hagersville4
    Jan 15
    6:00P
    Hagersville1Delhi5
    Jan 22
    7:10P
    Hagersville6Delhi2
  • Jan 10-Feb 12
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Aylmer33006
    2Port Dover30300
    DateVisitorHome
    Jan 30
    7:00P
    Aylmer4Port Dover2
    Feb 01
    7:15P
    Port Dover0Aylmer8
    Feb 04
    6:00P
    Port Dover2Aylmer3
  • Jan 20-Feb 12
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Burford33006
    2Hagersville30300
    DateVisitorHome
    Jan 30
    7:10P
    Burford4Hagersville1
    Feb 04
    7:00P
    Hagersville2Burford5
    Feb 06
    7:10P
    Burford4Hagersville3

Atom DD Playdowns

Bracket

  • Dec 25-Jan 15
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Norwich53206
    2St. George52304
    DateVisitorHome
    Jan 06
    3:00P
    St. George6Norwich4
    Jan 08
    7:10P
    Norwich4St. George5
    Jan 10
    7:00P
    St. George1Norwich2
    Jan 12
    3:30P
    Norwich4St. George1
    Jan 13
    3:00P
    St. George3Norwich5
  • Jan 04-Jan 27
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Cayuga33006
    2Norwich30300
    DateVisitorHome
    Jan 17
    7:00P
    Cayuga5Norwich2
    Jan 20
    3:10P
    Norwich2Cayuga6
    Jan 22
    7:00P
    Cayuga8Norwich1
  • Jan 04-Jan 27
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Plattsville43106
    2Langton41302
    DateVisitorHome
    Jan 09
    7:00P
    Plattsville7Langton3
    Jan 12
    12:10P
    Langton2Plattsville1
    Jan 16
    7:00P
    Plattsville2Langton1
    Jan 17
    7:00P
    Langton4Plattsville5
  • Jan 14-Feb 10
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Cayuga43106
    2Plattsville41302
    DateVisitorHome
    Jan 29
    7:00P
    Plattsville3Cayuga6
    Feb 02
    12:10P
    Cayuga3Plattsville4
    Feb 05
    6:30P
    Cayuga10Plattsville0
    Feb 07
    7:00P
    Plattsville0Cayuga7

Atom Group A Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ayr12101121
    2Tillsonburg1292119
    3Aylmer1292119
    4Caledonia124719
    5Ingersoll123817
    6Twin Centre123817
    7Burford1211102
    DateVisitorHome
    Jan 02
    7:00P
    Ingersoll1Caledonia3
    Jan 03
    6:00P
    Burford1Ingersoll4
    Jan 03
    7:15P
    Ayr4Twin Centre0
    Jan 04
    7:15P
    Twin Centre1Aylmer3
    Jan 06
    12:30P
    Twin Centre1Tillsonburg2
    Jan 07
    7:00P
    Caledonia2Burford0
    Jan 09
    7:00P
    Burford3Caledonia0
    Jan 10
    7:15P
    Aylmer5Twin Centre1
    Jan 11
    7:15P
    Ayr4Aylmer0
    Jan 14
    7:00P
    Ingersoll4Burford1
    Jan 20
    10:40A
    Twin Centre1Ingersoll1
    Jan 21
    7:00P
    Tillsonburg9Burford1
    Jan 22
    6:45P
    Burford3Aylmer5
    Jan 24
    7:15P
    Burford1Twin Centre7
    Jan 25
    7:15P
    Caledonia3Aylmer5
    Jan 31
    6:00P
    Ayr3Ingersoll0
    Jan 31
    7:15P
    Caledonia1Twin Centre3
    Feb 01
    6:00P
    Caledonia0Ayr5
    Feb 07
    7:15P
    Ingersoll4Twin Centre2
    Feb 08
    6:00P
    Aylmer3Ayr1
    Feb 13
    6:00P
    Ingersoll1Tillsonburg8
    Feb 16
    2:30P
    Aylmer3Caledonia3
    Feb 16
    3:00P
    Burford2Tillsonburg7
    Feb 17
    12:30P
    Aylmer4Tillsonburg3
    Feb 22
    6:00P
    Ingersoll0Ayr6
    Feb 22
    7:15P
    Tillsonburg4Aylmer1
    Feb 23
    2:30P
    Twin Centre0Caledonia3
    Feb 23
    7:00P
    Tillsonburg12Ingersoll1
    Feb 24
    12:00P
    Burford0Ayr5
    Feb 24
    12:30P
    Caledonia1Tillsonburg4
    Feb 24
    1:35P
    Ingersoll0Aylmer2
    Feb 25
    7:15P
    Ayr2Tillsonburg2
    Feb 27
    7:00P
    Tillsonburg3Caledonia1
    Feb 28
    6:00P
    Aylmer4Ingersoll3
    Mar 01
    6:00P
    Twin Centre0Ayr5
    Mar 04
    7:00P
    Ayr6Burford0
    Mar 06
    6:00P
    Ayr6Caledonia0
    Mar 06
    7:30P
    Twin Centre4Burford1
    Mar 07
    6:00P
    Caledonia1Ingersoll0
    Mar 07
    8:00P
    Tillsonburg3Ayr4
    Mar 09
    1:25P
    Tillsonburg9Twin Centre1
    Mar 09
    3:30P
    Aylmer5Burford2
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:00P
    Caledonia0Ayr2
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 20
    6:00P
    Aylmer0Tillsonburg3
  • Apr 20-Mar 31
    A Final
    DateVisitorHome
    Mar 31
    11:45A
    Tillsonburg2Ayr5

Atom Group B Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Cayuga1283117
    2Delhi1283117
    3Tavistock1262416
    4Waterford1266012
    5Port Dover1244412
    6Hagersville123906
    7Six Nations121924
    DateVisitorHome
    Jan 02
    7:00P
    Six Nations3Port Dover5
    Jan 02
    7:10P
    Waterford3Hagersville4
    Jan 06
    4:40P
    Hagersville0Cayuga4
    Jan 08
    7:00P
    Hagersville3Delhi5
    Jan 13
    4:40P
    Delhi2Cayuga5
    Jan 16
    7:00P
    Waterford6Port Dover1
    Jan 16
    7:10P
    Six Nations1Hagersville7
    Jan 21
    7:00P
    Port Dover3Waterford4
    Jan 23
    7:10P
    Tavistock5Hagersville1
    Jan 27
    5:10P
    Waterford2Cayuga5
    Feb 04
    7:00P
    Six Nations0Waterford5
    Feb 05
    7:00P
    Waterford3Delhi4
    Feb 10
    1:00P
    Port Dover1Six Nations1
    Feb 11
    7:00P
    Tavistock4Waterford7
    Feb 13
    7:00P
    Hagersville0Port Dover1
    Feb 14
    7:00P
    Port Dover3Cayuga6
    Feb 16
    3:10P
    Waterford3Tavistock5
    Feb 17
    1:00P
    Hagersville4Six Nations2
    Feb 18
    7:00P
    Delhi5Waterford4
    Feb 19
    7:00P
    Six Nations0Delhi7
    Feb 20
    7:00P
    Cayuga1Port Dover2
    Feb 23
    11:20A
    Delhi3Tavistock6
    Feb 25
    7:00P
    Hagersville1Waterford2
    Feb 26
    7:00P
    Port Dover2Delhi4
    Feb 26
    7:25P
    Cayuga4Tavistock2
    Feb 28
    6:00P
    Six Nations2Cayuga4
    Mar 02
    2:00P
    Delhi3Hagersville0
    Mar 02
    2:00P
    Port Dover4Tavistock4
    Mar 03
    1:00P
    Tavistock7Six Nations0
    Mar 04
    7:00P
    Cayuga7Waterford4
    Mar 04
    7:00P
    Delhi7Port Dover7
    Mar 05
    7:00P
    Tavistock6Delhi3
    Mar 06
    7:00P
    Waterford2Six Nations0
    Mar 06
    7:00P
    Tavistock5Port Dover5
    Mar 06
    7:10P
    Cayuga4Hagersville3
    Mar 07
    7:00P
    Tavistock4Cayuga4
    Mar 07
    8:00P
    Port Dover2Hagersville1
    Mar 08
    6:00P
    Cayuga2Delhi5
    Mar 09
    11:00A
    Delhi3Six Nations0
    Mar 09
    11:20A
    Hagersville2Tavistock3
    Mar 09
    1:00P
    Cayuga2Six Nations3
    Mar 10
    12:30P
    Six Nations3Tavistock3
  • Mar 17-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 24
    2:00P
    Waterford2Cayuga6
  • Mar 17-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 19
    7:00P
    Tavistock4Delhi3
  • Apr 20-Mar 31
    B Final
    DateVisitorHome
    Mar 31
    10:30A
    Tavistock4Cayuga3

Atom Group C Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Simcoe1264214
    2Plattsville1254313
    3Langton1244412
    4Norwich1245311
    5St. George1235410
    DateVisitorHome
    Jan 02
    7:00P
    Norwich5Langton5
    Jan 15
    7:10P
    Plattsville4St. George4
    Jan 22
    7:10P
    Simcoe2St. George2
    Jan 23
    7:00P
    Plattsville3Langton2
    Jan 24
    7:00P
    Simcoe4Norwich5
    Jan 27
    3:35P
    Norwich2Simcoe6
    Jan 30
    7:00P
    Norwich3Langton1
    Feb 03
    2:35P
    Norwich0Simcoe3
    Feb 05
    7:10P
    Simcoe4St. George3
    Feb 07
    7:00P
    Langton5Norwich2
    Feb 08
    7:00P
    St. George2Simcoe8
    Feb 09
    12:00P
    Simcoe1Plattsville5
    Feb 10
    2:35P
    Langton0Simcoe3
    Feb 14
    7:00P
    St. George2Norwich2
    Feb 16
    12:00P
    St. George5Plattsville1
    Feb 17
    5:15P
    Plattsville8Simcoe1
    Feb 20
    7:00P
    Simcoe0Langton3
    Feb 21
    7:00P
    Plattsville6Norwich3
    Feb 23
    12:00P
    Simcoe4Plattsville3
    Feb 23
    1:00P
    St. George0Langton2
    Feb 24
    4:00P
    Norwich5St. George4
    Feb 25
    6:00P
    Langton3Simcoe3
    Feb 26
    7:00P
    Norwich4Plattsville4
    Feb 28
    7:00P
    St. George4Norwich2
    Mar 01
    8:00P
    Langton1St. George1
    Mar 03
    3:00P
    Plattsville3Norwich6
    Mar 05
    7:15P
    Langton2St. George3
    Mar 06
    7:00P
    Plattsville2Langton3
    Mar 07
    6:20P
    St. George2Plattsville6
    Mar 09
    2:15P
    Langton3Plattsville3
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 20
    7:00P
    Norwich5Simcoe2
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 23
    2:00P
    Langton5Plattsville1
  • Apr 20-Mar 31
    C Final
    DateVisitorHome
    Mar 30
    11:45A
    Norwich5Langton6

Game Data Last Updated: Oct 19, 12:46 AM, Next Update: Oct 29, 12:46 AM
Printed from southerncounties.ca on Tuesday, October 19, 2021 at 12:46 AM