Novice, 2018-2019 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Sep 30, 2018-Dec 30, 2018
Novice BB-CC
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Tavistock Titans211623350.83389370.7068-1-1LOST 1
2Simcoe Warriors211533330.78690490.6476-2-2WON 3
3Ayr Flames211254280.66769540.5616-3-1WON 3
4Tillsonburg Tornadoes21795190.45253610.4654-4-2LOST 1
5Paris Wolf Pack217122160.38167820.4504-5-1LOST 2
6Twin Centre Stars216114160.38188950.4812-5-3LOST 1
7Caledonia Thunder216123150.35754720.4294-6-0WON 1
8Ingersoll Express21217260.143541140.3211-8-1LOST 1
Sep 30, 2018-Dec 30, 2018
Novice CDD
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Langton Leafs202000401.000188280.87010-0-0WON 20
2Hagersville Hawks201730340.850147620.7038-2-0WON 1
3Burford Coyotes201451290.725137640.6829-1-0WON 5
4Six Nations Blackhawks201091210.52581410.6644-6-0WON 3
5Aylmer Flames20992200.50068770.4697-2-1WON 1
6Delhi Rockets209101190.47587880.4973-6-1LOST 2
7Cayuga Stars205141110.275791000.4412-8-0WON 1
8Plattsville Rage20218040.100501910.2071-9-0LOST 7
9St. George Generals20119020.050282140.1160-10-0LOST 17

Novice West BB Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Feb 10
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia43106
    1Tillsonburg43106
    3Erin-Hillsburgh40400
    DateVisitorHome
    Jan 12
    12:00P
    Erin-Hillsburgh0Tillsonburg5
    Jan 16
    6:00P
    Tillsonburg5Caledonia3
    Jan 19
    2:30P
    Caledonia10Erin-Hillsburgh2
    Jan 20
    3:00P
    Tillsonburg4Erin-Hillsburgh2
    Jan 22
    6:00P
    Caledonia2Tillsonburg0
    Jan 26
    3:00P
    Erin-Hillsburgh3Caledonia5

Novice West B Playdowns

Bracket


    Novice West CC Playdowns

    Bracket

    • Dec 30-Feb 05
      Series A
      TeamGPWLTPts
      100000
      200000
      DateVisitorHome
         
         
         

    Novice West DD-D Playdowns

    Bracket

    • Dec 30-Feb 05
      Series A
      TeamGPWLTPts
      100000
      200000
      DateVisitorHome
         
         
         

    Novice West C Playdowns

    Bracket

    • Dec 31-Feb 10
      Series A
      TeamGPWLTPts
      1Six Nations33006
      2Aylmer30300
      DateVisitorHome
      Jan 13
      12:00P
      Aylmer1Six Nations3
      Jan 25
      6:15P
      Six Nations2Aylmer1
      Jan 27
      12:00P
      Aylmer1Six Nations2
    • Jan 03-Feb 10
      Series B
      TeamGPWLTPts
      1Burford43106
      2Delhi41302
      DateVisitorHome
      Jan 11
      6:00P
      Burford5Delhi3
      Jan 21
      6:00P
      Delhi1Burford2
      Jan 22
      6:00P
      Burford3Delhi4
      Jan 28
      6:00P
      Delhi2Burford5

    Novice Group A Playoffs

    Bracket

    • Dec 31-Mar 17
      Round Robin
      TeamGPWLTPts
      1Langton1273216
      2Tavistock1252515
      3Ayr1233612
      4Simcoe123639
      5Tillsonburg123728
      DateVisitorHome
      Jan 02
      6:00P
      Tavistock2Langton2
      Jan 06
      2:30P
      Langton7Simcoe3
      Jan 06
      4:15P
      Tavistock5Tillsonburg3
      Jan 08
      6:30P
      Tillsonburg1Ayr3
      Jan 09
      6:00P
      Ayr0Langton7
      Jan 13
      2:35P
      Ayr3Simcoe3
      Jan 15
      6:30P
      Tavistock2Ayr2
      Jan 22
      6:15P
      Ayr2Tavistock4
      Jan 23
      6:00P
      Tavistock4Langton10
      Jan 27
      2:30P
      Tavistock2Simcoe3
      Jan 27
      4:15P
      Ayr4Tillsonburg3
      Jan 29
      6:15P
      Tillsonburg2Tavistock2
      Jan 29
      6:30P
      Langton9Ayr9
      Jan 30
      6:00P
      Simcoe4Langton5
      Feb 03
      1:30P
      Tavistock5Simcoe2
      Feb 05
      6:15P
      Tillsonburg0Tavistock8
      Feb 05
      6:30P
      Langton2Ayr4
      Feb 11
      6:00P
      Tillsonburg3Simcoe2
      Feb 17
      4:15P
      Simcoe1Tillsonburg2
      Feb 23
      2:00P
      Langton1Tavistock7
      Feb 23
      3:00P
      Ayr2Tillsonburg2
      Mar 05
      6:00P
      Simcoe2Ayr1
      Mar 06
      6:00P
      Ayr2Tavistock2
      Mar 06
      6:00P
      Tillsonburg1Simcoe6
      Mar 07
      6:00P
      Simcoe4Langton5
      Mar 08
      6:15P
      Langton3Tillsonburg4
      Mar 08
      7:05P
      Simcoe2Tavistock2
      Mar 09
      12:00P
      Tillsonburg2Langton5
      Mar 09
      5:00P
      Simcoe0Ayr0
      Mar 10
      4:15P
      Langton5Tillsonburg3
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 1
      DateVisitorHome
      Mar 25
      6:30P
      Simcoe5Langton3
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 2
      DateVisitorHome
      Mar 19
      6:15P
      Ayr0Tavistock4
    • Mar 28-Mar 31
      A Final
      DateVisitorHome
      Mar 31
      2:15P
      Simcoe3Tavistock5

    Novice Group B Playoffs

    Bracket

    • Dec 31-Mar 17
      Round Robin
      TeamGPWLTPts
      1Hagersville1062214
      2Paris1052313
      3Caledonia1054111
      4Twin Centre1054111
      5Burford104519
      6Ingersoll101902
      DateVisitorHome
      Jan 02
      6:00P
      Ingersoll1Hagersville4
      Jan 07
      6:00P
      Caledonia1Burford4
      Jan 08
      6:00P
      Paris5Ingersoll2
      Jan 09
      6:00P
      Hagersville7Caledonia3
      Jan 10
      6:05P
      Burford2Twin Centre5
      Jan 14
      6:00P
      Hagersville3Burford1
      Jan 15
      6:00P
      Twin Centre7Ingersoll6
      Jan 16
      6:00P
      Paris5Hagersville5
      Jan 17
      6:05P
      Caledonia5Twin Centre3
      Jan 18
      6:00P
      Burford1Paris2
      Jan 23
      6:00P
      Twin Centre3Hagersville8
      Jan 23
      7:00P
      Paris2Caledonia5
      Jan 24
      6:05P
      Hagersville4Twin Centre6
      Jan 29
      6:00P
      Caledonia2Ingersoll5
      Jan 30
      6:00P
      Twin Centre5Caledonia5
      Jan 30
      6:00P
      Burford4Hagersville5
      Feb 01
      6:00P
      Hagersville3Paris3
      Feb 04
      6:00P
      Twin Centre5Burford4
      Feb 07
      6:05P
      Paris3Twin Centre2
      Feb 08
      6:00P
      Ingersoll2Paris5
      Feb 22
      6:00P
      Twin Centre2Paris7
      Feb 23
      4:30P
      Caledonia4Paris3
      Feb 24
      6:00P
      Burford2Caledonia1
      Feb 25
      6:00P
      Paris1Burford1
      Feb 26
      6:00P
      Burford8Ingersoll3
      Feb 28
      6:05P
      Ingersoll3Twin Centre5
      Mar 03
      1:00P
      Ingersoll3Caledonia12
      Mar 06
      6:00P
      Caledonia5Hagersville3
      Mar 09
      2:30P
      Hagersville5Ingersoll1
      Mar 10
      2:00P
      Ingersoll0Burford1
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 1
      DateVisitorHome
      Mar 24
      6:00P
      Twin Centre4Hagersville7
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 2
      DateVisitorHome
      Mar 21
      7:00P
      Caledonia1Paris3
    • Mar 28-Mar 31
      B Final
      DateVisitorHome
      Mar 31
      1:00P
      Paris1Hagersville4

    Novice Group C Playoffs

    Bracket

    • Dec 31-Mar 17
      Round Robin
      TeamGPWLTPts
      1Aylmer1072115
      2Cayuga1073014
      3Six Nations1062214
      4Delhi1063113
      5Plattsville101813
      6St. George100911
      DateVisitorHome
      Jan 06
      12:00P
      St. George0Six Nations11
      Jan 08
      6:00P
      Plattsville3Delhi6
      Jan 08
      6:00P
      Aylmer13St. George1
      Jan 11
      6:15P
      Cayuga1Aylmer5
      Jan 12
      11:00A
      Six Nations5Plattsville3
      Jan 13
      3:30P
      Plattsville0Cayuga8
      Jan 15
      6:00P
      Cayuga10St. George1
      Jan 20
      2:00P
      Six Nations2Cayuga3
      Jan 22
      6:00P
      Plattsville6St. George2
      Jan 27
      4:00P
      St. George1Cayuga10
      Feb 02
      11:00A
      Cayuga5Plattsville1
      Feb 05
      6:00P
      Cayuga0Delhi5
      Feb 09
      11:00A
      Delhi7Plattsville3
      Feb 10
      12:00P
      Cayuga4Six Nations2
      Feb 14
      6:00P
      Aylmer2Cayuga1
      Feb 15
      6:15P
      Delhi0Aylmer1
      Feb 17
      3:30P
      Delhi5Cayuga6
      Feb 19
      6:00P
      Aylmer1Delhi3
      Feb 22
      6:15P
      Plattsville0Aylmer6
      Feb 22
      7:00P
      Delhi11St. George2
      Feb 25
      6:00P
      St. George0Aylmer5
      Feb 26
      6:00P
      Six Nations3Delhi3
      Mar 01
      7:00P
      Six Nations8St. George0
      Mar 02
      10:00A
      Delhi1Six Nations3
      Mar 02
      2:15P
      Aylmer8Plattsville0
      Mar 03
      12:00P
      Aylmer2Six Nations2
      Mar 04
      6:00P
      Six Nations3Aylmer1
      Mar 05
      6:00P
      St. George2Delhi16
      Mar 06
      6:00P
      Plattsville2Six Nations4
      Mar 09
      11:00A
      St. George4Plattsville4
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 1
      DateVisitorHome
      Mar 25
      6:15P
      Delhi1Aylmer3
    • Mar 10-Mar 26
      Semi Final 2
      DateVisitorHome
      Mar 26
      7:00P
      Six Nations4Cayuga2
    • Mar 28-Mar 31
      C Final
      DateVisitorHome
      Mar 30
      1:00P
      Six Nations0Aylmer3

    Game Data Last Updated: Mar 03, 4:14 AM, Next Update: Mar 13, 4:14 AM
    Printed from southerncounties.ca on Wednesday, March 3, 2021 at 9:46 PM