Midget, 2017-2018 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Midget Standings
Jump To:
Midget Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Tavistock Titans181314300.83362320.6606-1-3TIED 1
2Caledonia Thunder181440280.77879380.6758-2-0WON 1
3Tillsonburg Tornadoes181242260.72260350.6326-4-0WON 2
4Ingersoll Express181242260.72266320.6736-3-1WON 1
5Six Nations Blackhawks181062220.61150470.5155-3-2WON 1
6Twin Centre Stars181062220.61148310.6085-4-1LOST 3
7Ayr Flames181170220.61165350.6507-3-0WON 4
8Plattsville Rage181071210.58364500.5616-3-1WON 2
9Delhi Rockets18972200.55651460.5265-5-0LOST 3
10Burford Coyotes18783170.47256570.4964-4-2WON 1
11Simcoe Warriors186102140.38936490.4244-5-1LOST 1
12Norwich Knighthawks186111130.36137510.4203-6-1WON 2
13Waterford Wildcats185112120.33351640.4433-5-2LOST 2
14Port Dover Pirates185121110.30636750.3243-6-1WON 1
15St. George Generals183114100.27839720.3511-6-3TIED 2
16Paris Wolf Pack18212480.22240710.3600-9-1LOST 9
17Hagersville Hawks18115240.11121760.2160-9-1LOST 1

Midget BB Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 28
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia42115
    2Erin-Hillsburgh41124
    3Tillsonburg41213
    DateVisitorHome
    Jan 10
    9:15P
    Caledonia1Tillsonburg4
    Jan 14
    7:30P
    Erin-Hillsburgh5Tillsonburg2
    Jan 16
    8:15P
    Caledonia4Erin-Hillsburgh4
    Jan 18
    9:30P
    Tillsonburg1Caledonia4
    Jan 21
    7:15P
    Tillsonburg3Erin-Hillsburgh3
    Jan 27
    3:45P
    Erin-Hillsburgh1Caledonia2
  • Jan 15-Feb 13
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Erin-Hillsburgh43106
    2Caledonia41302
    DateVisitorHome
    Feb 01
    8:15P
    Caledonia3Erin-Hillsburgh1
    Feb 03
    2:30P
    Erin-Hillsburgh2Caledonia0
    Feb 07
    8:15P
    Erin-Hillsburgh3Caledonia1
    Feb 08
    8:15P
    Caledonia0Erin-Hillsburgh7

Midget B Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Feb 11
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Ayr43106
    2Simcoe41302
    DateVisitorHome
    Jan 26
    9:30P
    Simcoe0Ayr2
    Jan 31
    8:15P
    Ayr2Simcoe4
    Feb 02
    9:30P
    Simcoe0Ayr1
    Feb 04
    5:00P
    Ayr2Simcoe1
  • Jan 01-Jan 28
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Paris43106
    2Port Colborne41302
    DateVisitorHome
    Jan 12
    9:35P
    Port Colborne0Paris7
    Jan 17
    8:30P
    Paris0Port Colborne3
    Jan 19
    9:35P
    Port Colborne2Paris9
    Jan 24
    8:30P
    Paris4Port Colborne1
  • Jan 01-Feb 06
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll43106
    2Paris41302
    DateVisitorHome
    Jan 29
    8:30P
    Ingersoll2Paris0
    Feb 03
    8:00P
    Paris4Ingersoll2
    Feb 05
    7:00P
    Ingersoll5Paris1
    Feb 06
    8:00P
    Paris2Ingersoll7

Midget CC Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 29
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Waterford43106
    2Tavistock41302
    DateVisitorHome
    Jan 15
    7:50P
    Waterford2Tavistock6
    Jan 17
    7:00P
    Tavistock2Waterford4
    Jan 18
    8:30P
    Tavistock1Waterford3
    Jan 22
    7:50P
    Waterford5Tavistock4
  • Dec 31-Jan 28
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Dunnville53117
    2Twin Centre51313
    DateVisitorHome
    Jan 11
    8:45P
    Twin Centre1Dunnville1
    Jan 13
    2:35P
    Dunnville3Twin Centre4
    Jan 14
    4:45P
    Twin Centre2Dunnville4
    Jan 20
    2:35P
    Dunnville2Twin Centre0
    Jan 21
    4:45P
    Twin Centre1Dunnville3
  • Jan 25-Feb 13
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Dunnville43106
    2Waterford41302
    DateVisitorHome
    Feb 03
    4:15P
    Waterford2Dunnville6
    Feb 05
    8:00P
    Dunnville2Waterford3
    Feb 06
    8:00P
    Waterford2Dunnville3
    Feb 08
    8:30P
    Dunnville3Waterford2

Midget C Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 30
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Port Dover33006
    2Hagersville30300
    DateVisitorHome
    Jan 14
    9:15P
    Port Dover1Hagersville0
    Jan 17
    9:15P
    Hagersville1Port Dover5
    Jan 19
    9:15P
    Hagersville3Port Dover4
  • Jan 01-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Six Nations33006
    2Port Dover30300
    DateVisitorHome
    Jan 29
    8:15P
    Port Dover5Six Nations6
    Feb 02
    9:15P
    Six Nations4Port Dover3
    Feb 04
    4:30P
    Port Dover1Six Nations5
  • Jan 11-Feb 11
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Delhi33006
    2Burford30300
    DateVisitorHome
    Jan 17
    9:20P
    Delhi4Burford2
    Jan 21
    7:30P
    Burford1Delhi5
    Jan 24
    9:20P
    Delhi5Burford0

Midget DD-D Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 28
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Norwich53206
    2St. George52304
    DateVisitorHome
    Jan 15
    9:00P
    Norwich2St. George1
    Jan 16
    8:15P
    St. George2Norwich3
    Jan 21
    5:30P
    Norwich1St. George2
    Jan 23
    8:15P
    St. George5Norwich2
    Jan 24
    9:00P
    Norwich2St. George1
  • Jan 01-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Norwich52126
    2Plattsville51224
    DateVisitorHome
    Jan 30
    8:15P
    Plattsville2Norwich5
    Feb 03
    1:50P
    Norwich2Plattsville5
    Feb 06
    8:15P
    Plattsville2Norwich2
    Feb 08
    8:30P
    Norwich2Plattsville2
    Feb 10
    4:00P
    Plattsville1Norwich3

Midget Group A Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg1273216
    2Plattsville1274115
    3Ingersoll1264214
    4Caledonia1255212
    5Twin Centre1256111
    6Tavistock124719
    7Ayr122737
    8Six Nations00000
    DateVisitorHome
    Jan 02
    8:35P
    Ingersoll3Tavistock5
    Jan 03
    9:15P
    Ayr1Tillsonburg4
    Jan 04
    9:30P
    Ingersoll3Caledonia3
    Jan 05
    9:30P
    Caledonia3Ayr1
    Jan 06
    7:00P
    Plattsville3Ingersoll6
    Jan 08
    7:50P
    Tillsonburg1Tavistock0
    Jan 09
    8:35P
    Caledonia4Twin Centre3
    Jan 11
    9:30P
    Plattsville1Caledonia4
    Jan 13
    6:20P
    Plattsville1Ayr1
    Jan 16
    8:35P
    Ingersoll4Twin Centre2
    Jan 19
    9:30P
    Ingersoll1Ayr1
    Jan 21
    6:50P
    Ayr2Plattsville1
    Jan 23
    8:35P
    Plattsville2Twin Centre1
    Jan 24
    9:15P
    Ingersoll1Tillsonburg2
    Jan 25
    9:30P
    Tavistock1Caledonia4
    Jan 27
    8:00P
    Tillsonburg2Ingersoll4
    Jan 28
    6:50P
    Twin Centre3Plattsville4
    Jan 31
    9:15P
    Plattsville3Tillsonburg2
    Feb 05
    7:50P
    Ayr3Tavistock0
    Feb 06
    8:35P
    Tavistock1Twin Centre2
    Feb 10
    8:00P
    Ayr2Ingersoll3
    Feb 12
    7:50P
    Plattsville1Tavistock3
    Feb 13
    8:35P
    Tillsonburg1Twin Centre1
    Feb 14
    9:15P
    Tavistock0Tillsonburg5
    Feb 14
    9:30P
    Ayr0Caledonia4
    Feb 20
    9:20P
    Caledonia0Ingersoll4
    Feb 21
    9:15P
    Twin Centre1Tillsonburg2
    Feb 22
    8:15P
    Tillsonburg2Caledonia0
    Feb 24
    1:50P
    Caledonia1Plattsville2
    Feb 25
    6:30P
    Twin Centre3Caledonia2
    Feb 25
    6:50P
    Ingersoll2Plattsville5
    Feb 26
    7:50P
    Twin Centre2Tavistock1
    Feb 27
    9:00P
    Tillsonburg1Ayr1
    Feb 28
    9:15P
    Caledonia1Tillsonburg2
    Mar 02
    9:30P
    Twin Centre3Ayr2
    Mar 04
    6:50P
    Tillsonburg2Plattsville5
    Mar 05
    7:50P
    Caledonia2Tavistock2
    Mar 06
    8:35P
    Ayr1Twin Centre2
    Mar 08
    8:30P
    Tavistock1Plattsville2
    Mar 10
    8:00P
    Twin Centre0Ingersoll3
    Mar 10
    9:30P
    Tavistock4Ayr3
    Mar 11
    8:00P
    Tavistock9Ingersoll0
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 18
    7:30P
    Caledonia1Tillsonburg4
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 20
    8:20P
    Ingersoll1Plattsville2
  • Apr 14-Apr 01
    A Final
    DateVisitorHome
    Mar 25
    5:00P
    Plattsville3Tillsonburg7

Midget Group B Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Burford852111
    2Waterford852111
    3St. George853010
    4Simcoe82515
    5Port Dover81613
    6Delhi00000
    6Norwich00000
    DateVisitorHome
    Jan 03
    9:00P
    Waterford7St. George4
    Jan 04
    8:30P
    Burford3Waterford1
    Jan 05
    9:15P
    Simcoe5Port Dover1
    Jan 07
    5:00P
    St. George3Simcoe4
    Jan 10
    9:00P
    Burford2St. George3
    Jan 25
    8:30P
    Port Dover1Waterford5
    Jan 26
    9:15P
    Burford9Port Dover2
    Jan 31
    9:15P
    St. George4Burford1
    Feb 01
    8:30P
    Simcoe1Waterford6
    Feb 07
    9:00P
    Simcoe2St. George7
    Feb 07
    9:15P
    Port Dover1Burford9
    Feb 11
    5:00P
    Port Dover2Simcoe2
    Feb 14
    9:00P
    Port Dover2St. George5
    Feb 16
    9:15P
    Waterford5Port Dover2
    Feb 21
    8:15P
    Waterford4Simcoe1
    Feb 25
    5:00P
    Burford7Simcoe3
    Feb 28
    9:15P
    Waterford4Burford4
    Mar 02
    9:15P
    St. George3Port Dover5
    Mar 07
    9:15P
    Simcoe0Burford1
    Mar 08
    8:00P
    St. George4Waterford2
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 21
    8:00P
    Simcoe1Burford8
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 22
    9:30P
    St. George3Waterford2
  • Apr 14-Apr 01
    B Final
    DateVisitorHome
    Mar 24
    6:45P
    St. George4Burford2

Midget Group C Playoffs

Bracket

  • Jan 01-Mar 18
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Paris1090119
    2Caledonia1062214
    3Hagersville1054111
    4Ayr1055010
    5Tavistock102804
    6Tillsonburg100822
    7New Hamburg00000
    DateVisitorHome
    Jan 07
    8:15P
    Hagersville1Caledonia2
    Jan 13
    8:00P
    Hagersville4Ayr2
    Jan 14
    8:15P
    Ayr1Caledonia4
    Jan 15
    9:15P
    Paris4Hagersville2
    Jan 21
    8:15P
    Paris3Caledonia3
    Jan 22
    9:15P
    Tavistock0Hagersville5
    Jan 23
    8:35P
    Hagersville2Tavistock0
    Jan 26
    9:35P
    Caledonia1Paris3
    Jan 27
    9:30P
    Paris12Ayr3
    Feb 02
    9:40P
    Hagersville4Paris8
    Feb 03
    9:30P
    Caledonia0Ayr7
    Feb 05
    9:15P
    Ayr1Hagersville6
    Feb 06
    8:35P
    Tillsonburg0Tavistock2
    Feb 09
    9:35P
    Tavistock1Paris4
    Feb 11
    7:45P
    Tavistock6Tillsonburg2
    Feb 17
    5:30P
    Hagersville2Tillsonburg2
    Feb 18
    7:45P
    Paris3Tillsonburg1
    Feb 22
    9:35P
    Ayr2Paris7
    Feb 24
    9:30P
    Tavistock4Ayr7
    Feb 26
    9:15P
    Caledonia4Hagersville1
    Feb 27
    8:35P
    Paris7Tavistock1
    Mar 02
    7:00P
    Caledonia6Tavistock0
    Mar 04
    7:00P
    Tavistock0Caledonia2
    Mar 04
    8:45P
    Ayr4Tillsonburg2
    Mar 05
    9:15P
    Tillsonburg3Hagersville5
    Mar 07
    7:10P
    Ayr7Tavistock3
    Mar 08
    9:30P
    Tillsonburg1Caledonia2
    Mar 09
    9:30P
    Tillsonburg0Paris6
    Mar 10
    8:00P
    Tillsonburg3Ayr4
    Mar 11
    5:15P
    Caledonia1Tillsonburg1
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 21
    8:30P
    Ayr1Paris6
  • Mar 11-Mar 27
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 22
    8:15P
    Hagersville0Caledonia1
  • Apr 14-Apr 01
    C Final
    DateVisitorHome
    Mar 24
    5:15P
    Caledonia1Paris4

Game Data Last Updated: Mar 28, 4:01 AM, Next Update: Apr 07, 4:01 AM
Printed from southerncounties.ca on Saturday, March 28, 2020 at 7:32 AM