Atom, 2019-2020 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Atom Standings
Jump To:
Atom Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Tillsonburg Tornadoes202000401.000242160.93810-0-0WON 20
2Simcoe Warriors201811370.925135370.78510-0-0WON 14
3Aylmer Flames201730340.850122470.7228-2-0WON 2
4Six Nations Blackhawks201550300.750126510.7128-2-0WON 4
5Caledonia Thunder201352280.70087450.6596-3-1LOST 1
6Twin Centre Stars201253270.675107730.5944-4-2LOST 2
7Ayr Flames201073230.57581550.5966-4-0LOST 1
8Tavistock Titans201073230.57581720.5295-4-1WON 1
9Waterford Wildcats201190220.55067730.4795-5-0LOST 3
10Ingersoll Express20974220.55066600.5243-3-4TIED 3
11Paris Wolf Pack209110180.45059680.4653-7-0LOST 2
12Hagersville Hawks208102180.45069640.5194-5-1WON 1
13Burford Coyotes207103170.42551740.4085-3-2WON 1
14Norwich Knighthawks205132120.300501170.2992-8-0LOST 5
15Delhi Rockets204133110.27556810.4092-6-2TIED 1
16St. George Generals20315280.200521440.2651-7-2WON 1
17Langton Leafs20315280.200421160.2661-8-1LOST 1
18Plattsville Rage20119020.050181690.0961-9-0LOST 9
19Cayuga Stars20020000.000271760.1330-10-0LOST 20

Atom BB Playdowns

Bracket

Series A (Jan 04-Feb 11)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Tillsonburg Tornadoes330061.0002310.9583-0-0WON 3
2Caledonia Thunder303000.0001230.0420-3-0LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-A-BB-A-1Jan 106:15 PMCaledonia0-7TillsonburgTillsonburg (Memorial)
O-A-BB-A-2Jan 156:00 PMTillsonburg8-0CaledoniaHCCC (Clark)
O-A-BB-A-3Jan 217:30 PMCaledonia1-8TillsonburgTillsonburg (Memorial)

Atom B Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Feb 09
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Simcoe33006
    2Paris30300
    DateVisitorHome
    Jan 11
    12:45P
    Paris2Simcoe5
    Jan 19
    4:55P
    Simcoe11Paris0
    Jan 25
    1:00P
    Paris0Simcoe5
  • Dec 30-Feb 09
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Ayr33006
    2Ingersoll30300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    9:00A
    Ingersoll0Ayr5
    Jan 16
    7:10P
    Ayr6Ingersoll1
    Jan 26
    2:00P
    Ingersoll1Ayr4

Atom CC Playdowns

Bracket

  • Jan 05-Jan 28
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre33006
    2Tavistock30300
    DateVisitorHome
    Jan 15
    7:10P
    Twin Centre5Tavistock3
    Jan 18
    12:45P
    Tavistock3Twin Centre10
    Jan 20
    7:00P
    Tavistock2Twin Centre6
  • Jan 19-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre33006
    2Dunnville CC30300
    DateVisitorHome
    Jan 26
    5:50P
    Twin Centre4Dunnville CC2
    Feb 01
    2:00P
    Dunnville CC4Twin Centre11
    Feb 03
    7:10P
    Twin Centre4Dunnville CC3

Atom C Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Jan 26
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Hagersville33006
    2Delhi30300
    DateVisitorHome
    Jan 08
    7:10P
    Delhi2Hagersville4
    Jan 14
    7:00P
    Hagersville2Delhi1
    Jan 15
    7:10P
    Delhi2Hagersville4
  • Jan 02-Jan 26
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Waterford33006
    2Burford30300
    DateVisitorHome
    Jan 06
    7:00P
    Burford2Waterford7
    Jan 08
    6:00P
    Waterford3Burford1
    Jan 13
    7:00P
    Burford0Waterford3
  • Jan 09-Feb 11
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Aylmer63217
    2Hagersville62315
    DateVisitorHome
    Jan 24
    7:15P
    Hagersville3Aylmer1
    Jan 29
    7:10P
    Aylmer2Hagersville3
    Jan 31
    6:15P
    Hagersville2Aylmer4
    Feb 05
    7:10P
    Aylmer1Hagersville1
    Feb 07
    6:15P
    Hagersville1Aylmer7
    Feb 09
    3:00P
    Aylmer4Hagersville2
  • Jan 19-Feb 11
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Six Nations33006
    2Waterford30300
    DateVisitorHome
    Jan 19
    1:00P
    Waterford2Six Nations7
    Jan 20
    7:00P
    Six Nations5Waterford4
    Jan 26
    1:00P
    Waterford1Six Nations2

Atom DD Playdowns

Bracket

  • Jan 03-Jan 12
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Langton33006
    2Cayuga30300
    DateVisitorHome
    Jan 05
    4:40P
    Langton2Cayuga1
    Jan 08
    6:00P
    Cayuga1Langton5
    Jan 09
    7:00P
    Langton3Cayuga2
  • Dec 24-Jan 26
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1St. George33006
    2Plattsville30300
    DateVisitorHome
    Jan 11
    11:45A
    St. George5Plattsville3
    Jan 14
    7:15P
    Plattsville2St. George3
    Jan 16
    6:45P
    St. George2Plattsville1
  • Jan 03-Jan 26
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Norwich43106
    2Langton41302
    DateVisitorHome
    Jan 16
    7:00P
    Langton6Norwich2
    Jan 19
    4:30P
    Langton3Norwich4
    Jan 22
    7:00P
    Norwich6Langton2
    Jan 23
    7:00P
    Norwich7Langton6
  • Jan 13-Feb 09
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1Norwich53117
    2St. George51313
    DateVisitorHome
    Jan 28
    7:15P
    Norwich9St. George4
    Jan 30
    7:00P
    St. George4Norwich3
    Feb 01
    4:00P
    St. George1Norwich5
    Feb 04
    6:00P
    Norwich1St. George1
    Feb 06
    7:00P
    St. George1Norwich2

Atom Group A Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg10100020
    2Six Nations1073014
    3Simcoe1054111
    4Aylmer103706
    5Twin Centre102715
    6Caledonia101724
    DateVisitorHome
    Jan 05
    12:45P
    Twin Centre1Tillsonburg13
    Jan 07
    6:45P
    Six Nations4Aylmer1
    Jan 08
    7:00P
    Simcoe4Caledonia1
    Jan 12
    1:00P
    Twin Centre6Six Nations12
    Jan 12
    4:00P
    Caledonia2Simcoe2
    Jan 22
    7:00P
    Tillsonburg10Caledonia1
    Jan 23
    7:10P
    Six Nations5Twin Centre2
    Jan 26
    12:45P
    Simcoe1Tillsonburg7
    Jan 29
    6:30P
    Twin Centre3Caledonia5
    Feb 04
    6:00P
    Six Nations5Simcoe3
    Feb 04
    6:45P
    Tillsonburg6Aylmer0
    Feb 09
    1:00P
    Tillsonburg4Six Nations1
    Feb 11
    6:45P
    Caledonia0Aylmer3
    Feb 13
    7:10P
    Aylmer2Twin Centre4
    Feb 24
    6:15P
    Six Nations0Tillsonburg9
    Feb 26
    7:00P
    Twin Centre3Simcoe6
    Feb 26
    7:00P
    Six Nations5Caledonia2
    Mar 03
    6:15P
    Caledonia0Tillsonburg10
    Mar 03
    7:00P
    Aylmer1Simcoe3
    Mar 05
    7:10P
    Simcoe5Twin Centre2
    Mar 06
    6:15P
    Twin Centre4Aylmer2
    Mar 07
    1:00P
    Aylmer3Six Nations2
    Mar 08
    1:00P
    Caledonia0Six Nations7
    Mar 08
    6:00P
    Aylmer0Tillsonburg12
    Mar 09
    8:00P
    Simcoe2Six Nations3
    Mar 10
    6:00P
    Caledonia5Twin Centre5
    Mar 10
    6:45P
    Simcoe6Aylmer4
    Mar 11
    6:00P
    Tillsonburg10Simcoe1
    Mar 11
    6:30P
    Aylmer3Caledonia2
    Mar 12
    7:10P
    Tillsonburg17Twin Centre1
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
       
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    A Final
    DateVisitorHome
       

Atom Group B Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ayr1291220
    2Tavistock1273216
    3Hagersville1251616
    4Ingersoll1254313
    5Waterford1266012
    6Burford122915
    7Paris1211102
    DateVisitorHome
    Jan 07
    6:15P
    Waterford3Tavistock5
    Jan 09
    7:10P
    Tavistock3Ingersoll3
    Jan 10
    6:00P
    Hagersville2Ayr2
    Jan 10
    7:10P
    Waterford5Paris2
    Jan 17
    7:10P
    Ayr8Paris2
    Jan 20
    7:00P
    Paris3Burford1
    Jan 21
    6:15P
    Burford2Tavistock7
    Jan 22
    7:10P
    Waterford1Hagersville2
    Jan 23
    7:10P
    Ayr3Ingersoll1
    Jan 24
    7:00P
    Paris2Ayr5
    Jan 27
    7:00P
    Ingersoll4Waterford5
    Jan 27
    7:00P
    Tavistock1Burford3
    Jan 30
    7:10P
    Burford2Ingersoll5
    Jan 31
    6:00P
    Tavistock4Ayr2
    Feb 01
    2:00P
    Waterford1Ayr4
    Feb 03
    7:00P
    Waterford5Burford4
    Feb 04
    6:15P
    Ingersoll3Tavistock2
    Feb 06
    7:10P
    Hagersville3Ingersoll3
    Feb 07
    7:10P
    Ingersoll3Paris2
    Feb 10
    7:00P
    Ayr5Burford0
    Feb 10
    7:00P
    Tavistock6Waterford2
    Feb 11
    6:15P
    Paris4Tavistock6
    Feb 12
    7:10P
    Burford3Hagersville3
    Feb 17
    7:00P
    Paris0Waterford1
    Feb 18
    6:15P
    Hagersville2Tavistock2
    Feb 19
    7:10P
    Tavistock3Hagersville2
    Feb 20
    7:10P
    Paris2Ingersoll3
    Feb 21
    7:10P
    Burford2Paris0
    Feb 24
    7:00P
    Hagersville2Burford1
    Feb 25
    6:15P
    Ayr3Tavistock0
    Feb 26
    7:10P
    Ayr1Hagersville1
    Feb 27
    7:10P
    Waterford3Ingersoll0
    Feb 28
    6:00P
    Ingersoll1Ayr7
    Feb 28
    7:10P
    Hagersville1Paris0
    Feb 29
    5:00P
    Burford2Ayr5
    Mar 02
    7:00P
    Hagersville4Waterford0
    Mar 02
    7:00P
    Ingersoll4Burford1
    Mar 04
    7:10P
    Paris1Hagersville6
    Mar 07
    4:30P
    Ayr5Waterford0
    Mar 08
    2:30P
    Tavistock8Paris3
    Mar 09
    7:00P
    Burford0Waterford2
    Mar 11
    7:10P
    Ingersoll2Hagersville2
  • Mar 15-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 26
    7:00P
    IngersollAyr
  • Mar 15-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    B Final
    DateVisitorHome
       

Atom Group C Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Delhi951313
    2New Hamburg1053212
    3Norwich103439
    4Tillsonburg83328
    5Langton92437
    6St. George102537
    DateVisitorHome
    Jan 05
    1:00P
    Delhi3New Hamburg1
    Jan 09
    7:00P
    St. George3Norwich2
    Jan 11
    6:00P
    New Hamburg4Tillsonburg2
    Jan 12
    2:30P
    Norwich1New Hamburg3
    Jan 15
    7:00P
    Tillsonburg1Langton5
    Jan 19
    5:30P
    Tillsonburg1New Hamburg0
    Jan 21
    7:15P
    New Hamburg6St. George0
    Jan 26
    1:00P
    Langton2New Hamburg2
    Jan 28
    7:00P
    St. George3Delhi5
    Jan 29
    6:00P
    New Hamburg2Langton1
    Feb 04
    7:00P
    New Hamburg4Delhi4
    Feb 09
    1:00P
    St. George1New Hamburg2
    Feb 09
    3:15P
    Norwich4Tillsonburg4
    Feb 11
    7:00P
    Norwich4Delhi4
    Feb 12
    6:00P
    St. George3Langton4
    Feb 18
    7:15P
    Langton3St. George3
    Feb 20
    7:00P
    Langton1Delhi4
    Feb 25
    7:00P
    Tillsonburg4Delhi2
    Feb 26
    6:00P
    Delhi3Langton2
    Feb 27
    7:00P
    Langton4Norwich4
    Feb 28
    7:00P
    Norwich4St. George1
    Mar 01
    12:30P
    Delhi5Norwich4
    Mar 02
    6:15P
    St. George3Tillsonburg3
    Mar 04
    6:00P
    Norwich4Langton2
    Mar 05
    7:00P
    New Hamburg3Norwich5
    Mar 06
    7:00P
    Delhi1St. George1
    Mar 10
    7:15P
    Tillsonburg1St. George6
    Mar 12
    7:00P
    Tillsonburg4Norwich1
    Mar 13
    6:15P
    LangtonTillsonburg
    Mar 14
    2:00P
    DelhiTillsonburg
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
       
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    C Final
    DateVisitorHome
       

Game Data Last Updated: Mar 28, 8:07 AM, Next Update: Mar 28, 8:12 AM
Printed from southerncounties.ca on Saturday, March 28, 2020 at 8:11 AM