Bantam, 2019-2020 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Bantam Standings
Jump To:
Bantam Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ayr Flames201712360.90095310.7548-0-2WON 3
2Ingersoll Express201154260.65064430.5984-4-2LOST 1
3Paris Wolf Pack201262260.65080500.6157-2-1WON 3
4Caledonia Thunder201163250.62554390.5817-1-2WON 3
5Hagersville Hawks20965230.57565530.5514-2-4WON 1
6Delhi Rockets20893190.47551540.4863-5-2LOST 3
7Simcoe Warriors20893190.47555700.4404-4-2LOST 1
8Tavistock Titans204115130.32549880.3582-6-2LOST 4
9Aylmer Flames204115130.32551760.4021-5-4LOST 1
10Tillsonburg Tornadoes205123130.32535560.3853-7-0LOST 3
11Six Nations Blackhawks20215370.17534730.3182-7-1LOST 1

Bantam AE 3-5 Playdowns

Bracket

  • Dec 29-Feb 11
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg AE43106
    2Ayr AE41302
    DateVisitorHome
    Jan 07
    6:15P
    Tillsonburg AE1Ayr AE2
    Jan 12
    8:15P
    Ayr AE1Tillsonburg AE2
    Jan 17
    7:00P
    Tillsonburg AE4Ayr AE3
    Jan 19
    5:45P
    Ayr AE1Tillsonburg AE2
  • Jan 13-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia AE33006
    2Fort Erie AE30300
    DateVisitorHome
    Jan 25
    3:00P
    Fort Erie AE1Caledonia AE3
    Jan 29
    7:00P
    Caledonia AE4Fort Erie AE1
    Feb 01
    2:30P
    Fort Erie AE1Caledonia AE2

Bantam BB Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Jan 26
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia44008
    2Tillsonburg52304
    3Erin-Hillsburgh51402
    DateVisitorHome
    Jan 12
    3:30P
    Caledonia5Erin-Hillsburgh2
    Jan 16
    8:15P
    Erin-Hillsburgh0Caledonia3
    Jan 19
    1:30P
    Tillsonburg4Erin-Hillsburgh5
    Jan 22
    7:30P
    Caledonia6Tillsonburg2
    Jan 23
    8:15P
    Tillsonburg3Caledonia4
    Jan 26
    3:15P
    Erin-Hillsburgh2Tillsonburg7
    Jan 28
    6:15P
    Erin-Hillsburgh0Tillsonburg6
  • Jan 13-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia53206
    2Tillsonburg52304
    DateVisitorHome
    Jan 30
    8:15P
    Tillsonburg5Caledonia3
    Feb 02
    7:45P
    Caledonia2Tillsonburg4
    Feb 04
    8:30P
    Tillsonburg0Caledonia2
    Feb 05
    7:45P
    Caledonia3Tillsonburg1
    Feb 08
    3:00P
    Tillsonburg1Caledonia5

Bantam B Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Feb 11
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Ayr33006
    2Simcoe30300
    DateVisitorHome
    Jan 24
    8:10P
    Simcoe1Ayr4
    Jan 26
    4:45P
    Ayr6Simcoe2
    Jan 31
    8:10P
    Simcoe1Ayr5
  • Jan 09-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Paris43106
    2Ingersoll41302
    DateVisitorHome
    Jan 18
    6:00P
    Paris1Ingersoll3
    Jan 19
    2:30P
    Ingersoll1Paris4
    Jan 28
    8:10P
    Paris5Ingersoll4
    Jan 30
    8:00P
    Ingersoll1Paris2

Bantam CC Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Jan 28
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tavistock43106
    2Twin Centre41302
    DateVisitorHome
    Jan 11
    3:00P
    Tavistock2Twin Centre3
    Jan 18
    4:20P
    Twin Centre1Tavistock5
    Jan 21
    7:10P
    Tavistock4Twin Centre2
    Jan 22
    7:10P
    Twin Centre2Tavistock5
  • Jan 19-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Tavistock53206
    2Dunnville CC52304
    DateVisitorHome
    Jan 30
    7:10P
    Tavistock1Dunnville CC2
    Feb 01
    4:20P
    Dunnville CC2Tavistock4
    Feb 03
    7:50P
    Dunnville CC5Tavistock3
    Feb 06
    8:10P
    Tavistock7Dunnville CC4
    Feb 08
    4:20P
    Dunnville CC2Tavistock5

Bantam C Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Feb 11
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Hagersville33006
    2Six Nations30300
    DateVisitorHome
    Jan 13
    8:00P
    Six Nations0Hagersville5
    Jan 19
    3:15P
    Hagersville3Six Nations2
    Jan 20
    8:00P
    Six Nations2Hagersville5
  • Dec 30-Feb 11
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Delhi43017
    2Aylmer40311
    DateVisitorHome
    Jan 13
    8:00P
    Aylmer2Delhi4
    Jan 16
    7:15P
    Delhi2Aylmer2
    Jan 20
    8:00P
    Aylmer3Delhi4
    Jan 30
    7:15P
    Delhi2Aylmer0

Bantam DD-D Playdowns

Bracket

Series A (Dec 30-Feb 11)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Norwich Knighthawks431060.7501040.7143-1-0WON 3
2Burford Coyotes413020.2504100.2861-3-0LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-B-DD-A-1Jan 147:00 PMBurford1-0NorwichNorwich
O-B-DD-A-2Jan 158:15 PMNorwich4-1BurfordBurford
O-B-DD-A-3Jan 217:00 PMBurford2-4NorwichNorwich
O-B-DD-A-4Jan 228:15 PMNorwich2-0BurfordBurford

Bantam Group A Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ayr980117
    2Hagersville1044210
    3Paris954010
    4Ingersoll104608
    5Caledonia103528
    6Delhi102715
    DateVisitorHome
    Jan 02
    8:15P
    Delhi1Caledonia0
    Jan 04
    4:30P
    Hagersville0Delhi5
    Jan 06
    8:00P
    Ingersoll4Hagersville3
    Jan 07
    8:20P
    Paris4Ingersoll3
    Jan 09
    8:10P
    Caledonia0Paris2
    Jan 10
    8:10P
    Delhi4Ayr4
    Jan 11
    4:30P
    Ingersoll4Delhi0
    Jan 11
    6:00P
    Caledonia0Ayr5
    Jan 14
    8:20P
    Hagersville3Ingersoll1
    Jan 17
    8:10P
    Hagersville1Ayr2
    Jan 25
    4:30P
    Ayr6Delhi3
    Jan 27
    8:00P
    Caledonia4Hagersville4
    Feb 03
    8:00P
    Delhi1Hagersville2
    Feb 08
    4:30P
    Paris4Delhi1
    Feb 11
    7:10P
    Delhi2Ingersoll5
    Feb 13
    7:00P
    Ingersoll2Caledonia1
    Feb 21
    9:20P
    Paris1Ayr6
    Feb 22
    6:00P
    Ingersoll0Ayr1
    Feb 25
    8:20P
    Ayr4Ingersoll2
    Mar 01
    6:00P
    Ingersoll1Paris4
    Mar 01
    7:45P
    Caledonia2Delhi1
    Mar 03
    8:20P
    Caledonia4Ingersoll2
    Mar 05
    8:00P
    Ayr5Caledonia1
    Mar 05
    8:10P
    Hagersville2Paris0
    Mar 07
    2:30P
    Paris4Caledonia5
    Mar 09
    8:00P
    Paris2Hagersville8
    Mar 11
    7:00P
    Hagersville3Caledonia3
    Mar 12
    8:00P
    Ayr3Hagersville2
    Mar 12
    8:10P
    Delhi0Paris5
    Mar 13
    7:10P
    AyrParis
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
       
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    A Final
    DateVisitorHome
       

Bantam Group B Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Simcoe1082016
    2Aylmer1064012
    3Tillsonburg943210
    4Six Nations943210
    5Tavistock93517
    6Norwich90811
    DateVisitorHome
    Jan 05
    6:15P
    Norwich0Aylmer4
    Jan 06
    6:30P
    Tillsonburg1Tavistock2
    Jan 07
    7:00P
    Six Nations2Norwich1
    Jan 09
    7:15P
    Simcoe3Aylmer0
    Jan 12
    3:15P
    Tillsonburg3Six Nations1
    Jan 15
    8:00P
    Tavistock1Simcoe6
    Jan 26
    3:15P
    Norwich3Six Nations3
    Jan 29
    7:45P
    Six Nations1Tillsonburg1
    Feb 02
    3:15P
    Simcoe1Six Nations0
    Feb 05
    8:00P
    Norwich3Simcoe5
    Feb 09
    6:15P
    Six Nations2Aylmer6
    Feb 10
    6:30P
    Six Nations5Tavistock2
    Feb 11
    7:00P
    Aylmer5Norwich2
    Feb 16
    7:30P
    Aylmer1Simcoe4
    Feb 18
    8:00P
    Six Nations4Simcoe3
    Feb 22
    2:00P
    Simcoe3Tavistock1
    Feb 24
    6:30P
    Norwich2Tavistock5
    Feb 25
    7:00P
    Tillsonburg8Norwich0
    Feb 26
    8:00P
    Tillsonburg4Simcoe5
    Mar 01
    6:15P
    Tillsonburg2Aylmer5
    Mar 02
    6:30P
    Aylmer6Tavistock3
    Mar 03
    7:00P
    Simcoe6Norwich1
    Mar 04
    9:00P
    Aylmer1Tillsonburg6
    Mar 08
    6:15P
    Tavistock3Aylmer4
    Mar 08
    7:15P
    Simcoe2Tillsonburg3
    Mar 10
    7:00P
    Tavistock6Norwich3
    Mar 11
    7:45P
    Tavistock4Tillsonburg4
    Mar 11
    8:00P
    Aylmer2Six Nations4
    Mar 12
    8:30P
    NorwichTillsonburg
    Mar 14
    3:15P
    TavistockSix Nations
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
       
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    B Final
    DateVisitorHome
       

Bantam Group C Playoffs

Bracket

  • Dec 30-Mar 15
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Twin Centre1062214
    2Caledonia AE1063113
    3Ayr AE1043311
    4Burford1044210
    5Tillsonburg AE1044210
    6New Hamburg AE101902
    DateVisitorHome
    Jan 05
    7:00P
    New Hamburg AE0Caledonia AE5
    Jan 07
    7:10P
    Burford0Twin Centre4
    Jan 08
    8:00P
    Caledonia AE0Burford4
    Jan 16
    6:30P
    Tillsonburg AE5New Hamburg AE2
    Jan 25
    8:30P
    Twin Centre4New Hamburg AE0
    Jan 26
    4:30P
    New Hamburg AE3Tillsonburg AE4
    Jan 26
    7:00P
    Twin Centre0Caledonia AE1
    Jan 28
    7:10P
    Ayr AE1Twin Centre1
    Jan 29
    8:00P
    Tillsonburg AE0Burford0
    Feb 04
    8:00P
    New Hamburg AE1Ayr AE3
    Feb 05
    8:00P
    Ayr AE2Burford2
    Feb 05
    8:15P
    Tillsonburg AE4Caledonia AE1
    Feb 06
    7:00P
    Ayr AE1Caledonia AE3
    Feb 08
    5:45P
    Ayr AE5Tillsonburg AE1
    Feb 09
    2:10P
    Ayr AE4New Hamburg AE0
    Feb 11
    8:30P
    Caledonia AE5Twin Centre3
    Feb 18
    8:00P
    Caledonia AE0Ayr AE1
    Feb 19
    7:45P
    Twin Centre3Tillsonburg AE1
    Feb 19
    8:00P
    New Hamburg AE4Burford3
    Feb 21
    7:00P
    Twin Centre2Ayr AE2
    Feb 23
    4:00P
    Burford2Caledonia AE3
    Feb 28
    8:10P
    Burford4Ayr AE1
    Mar 01
    5:45P
    Burford4Tillsonburg AE2
    Mar 02
    8:00P
    New Hamburg AE0Twin Centre4
    Mar 04
    8:00P
    Twin Centre2Burford1
    Mar 07
    7:20P
    Tillsonburg AE2Ayr AE1
    Mar 08
    3:30P
    Burford4New Hamburg AE2
    Mar 08
    8:30P
    Caledonia AE2Tillsonburg AE2
    Mar 10
    7:10P
    Tillsonburg AE2Twin Centre4
    Mar 10
    7:30P
    Caledonia AE5New Hamburg AE0
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
       
  • Mar 08-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
       
  • Mar 28-Mar 29
    C Final
    DateVisitorHome
       

Game Data Last Updated: Oct 19, 4:01 AM, Next Update: Oct 29, 4:01 AM
Printed from southerncounties.ca on Monday, October 19, 2020 at 11:24 AM