Bantam, 2018-2019 (Southern Counties Minor Hockey Association)

PrintAll Bantam Standings
Jump To:
Bantam Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ingersoll Express201712360.900121200.8588-1-1WON 5
2Caledonia Thunder201541310.77598500.6628-2-0WON 5
3Paris Wolf Pack201334300.75084390.6836-2-2WON 4
4Delhi Rockets201262260.65082390.6785-3-2LOST 1
5Ayr Flames201262260.65070450.6094-4-2TIED 1
6Tillsonburg Tornadoes201064240.60076510.5985-3-2TIED 1
7Hagersville Hawks201082220.55062550.5302-6-2WON 1
8Tavistock Titans20794180.45055690.4445-3-2LOST 1
9Six Nations Blackhawks208111170.42549590.4543-6-1LOST 4
10Simcoe Warriors207121150.37553630.4575-4-1LOST 3
11Aylmer Flames204133110.27535860.2892-6-2LOST 1
12Burford Coyotes20118130.075211310.1381-9-0WON 1
13Twin Centre Stars20019110.025281270.1810-10-0LOST 16

Bantam AE 3-5 Playdowns

Bracket

  • Dec 30-Jan 29
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Delhi AE63217
    2Ayr AE62315
    DateVisitorHome
    Jan 15
    7:05P
    Ayr AE2Delhi AE3
    Jan 19
    8:20P
    Delhi AE1Ayr AE3
    Jan 22
    8:15P
    Ayr AE0Delhi AE2
    Jan 25
    7:05P
    Delhi AE1Ayr AE2
    Jan 26
    3:15P
    Ayr AE0Delhi AE0
    Jan 27
    4:00P
    Delhi AE2Ayr AE1
  • Jan 14-Feb 10
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia AE33006
    2Tillsonburg AE30300
    DateVisitorHome
    Jan 20
    6:45P
    Caledonia AE3Tillsonburg AE2
    Jan 24
    8:15P
    Tillsonburg AE0Caledonia AE4
    Jan 27
    6:45P
    Caledonia AE5Tillsonburg AE1
  • Jan 14-Feb 10
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll AE53117
    2Delhi AE51313
    DateVisitorHome
    Jan 31
    8:20P
    Delhi AE1Ingersoll AE4
    Feb 02
    3:15P
    Ingersoll AE3Delhi AE0
    Feb 04
    8:00P
    Ingersoll AE2Delhi AE2
    Feb 05
    8:20P
    Delhi AE3Ingersoll AE2
    Feb 09
    3:15P
    Ingersoll AE6Delhi AE2

Bantam BB Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 27
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tillsonburg43106
    2Caledonia43106
    3Erin-Hillsburgh40400
    DateVisitorHome
    Jan 09
    7:00P
    Caledonia4Tillsonburg3
    Jan 14
    8:15P
    Caledonia7Erin-Hillsburgh3
    Jan 17
    8:15P
    Erin-Hillsburgh2Caledonia3
    Jan 20
    1:45P
    Erin-Hillsburgh2Tillsonburg5
    Jan 26
    4:45P
    Tillsonburg3Caledonia2
    Jan 27
    5:30P
    Tillsonburg7Erin-Hillsburgh3
  • Jan 14-Feb 12
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Caledonia33006
    2Tillsonburg30300
    DateVisitorHome
    Jan 30
    7:00P
    Caledonia3Tillsonburg0
    Feb 02
    4:45P
    Tillsonburg1Caledonia3
    Feb 07
    8:30P
    Caledonia6Tillsonburg3

Bantam B Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Feb 12
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll33006
    2Simcoe30300
    DateVisitorHome
    Jan 15
    8:00P
    Ingersoll7Simcoe2
    Jan 17
    8:20P
    Simcoe1Ingersoll5
    Jan 23
    8:00P
    Ingersoll9Simcoe1
  • Jan 10-Feb 12
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Paris53117
    2Ayr51313
    DateVisitorHome
    Jan 15
    7:40P
    Paris2Ayr1
    Jan 18
    9:30P
    Ayr2Paris1
    Jan 25
    8:20P
    Paris1Ayr1
    Jan 27
    8:30P
    Ayr0Paris4
    Feb 01
    8:20P
    Paris3Ayr1

Bantam CC Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 27
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Tavistock33006
    2Twin Centre30300
    DateVisitorHome
    Jan 08
    7:05P
    Tavistock6Twin Centre3
    Jan 14
    6:30P
    Twin Centre1Tavistock3
    Jan 15
    7:05P
    Tavistock4Twin Centre1
  • Jan 14-Jan 27
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1West Lincoln33006
    2Dunnville30200
    DateVisitorHome
    Jan 16
    8:10P
    West Lincoln7Dunnville2
    Jan 19
    1:30P
    Dunnville5West Lincoln6
    Jan 21
    8:10P
    West Lincoln3Dunnville2
  • Jan 20-Feb 12
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Tavistock53206
    2West Lincoln52304
    DateVisitorHome
    Jan 29
    7:25P
    West Lincoln1Tavistock4
    Jan 31
    7:10P
    Tavistock6West Lincoln2
    Feb 04
    8:20P
    Tavistock1West Lincoln3
    Feb 09
    2:00P
    West Lincoln1Tavistock0
    Feb 10
    2:00P
    Tavistock5West Lincoln2

Bantam C Playdowns

Bracket

  • Dec 31-Jan 27
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Six Nations33006
    2Aylmer30300
    DateVisitorHome
    Jan 10
    7:15P
    Six Nations3Aylmer2
    Jan 13
    3:15P
    Aylmer1Six Nations8
    Jan 17
    7:15P
    Six Nations4Aylmer3
  • Dec 31-Feb 10
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Delhi33006
    2Six Nations30300
    DateVisitorHome
    Jan 26
    4:30P
    Six Nations2Delhi8
    Jan 27
    3:15P
    Delhi7Six Nations0
    Feb 02
    4:30P
    Six Nations0Delhi4
  • Dec 31-Feb 10
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Hagersville33006
    2Burford30300
    DateVisitorHome
    Jan 21
    8:15P
    Burford0Hagersville8
    Jan 23
    8:30P
    Hagersville8Burford4
    Jan 30
    8:30P
    Hagersville12Burford0

Bantam DD-D Playdowns

Bracket

Series A (Dec 31-Feb 12)
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1St. George Generals330061.0002130.8753-0-0WON 3
2Plattsville Rage303000.0003210.1250-3-0LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-B-DD-A-1Jan 237:40 PMPlattsville1-6St. GeorgeSDCC
O-B-DD-A-2Jan 275:25 PMSt. George7-0PlattsvillePlattsville
O-B-DD-A-3Jan 307:40 PMPlattsville2-8St. GeorgeSDCC

Bantam Group A Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll1072115
    2Ayr1073014
    3Delhi1063113
    4Caledonia104608
    5Tillsonburg102715
    6Paris102715
    DateVisitorHome
    Jan 03
    8:10P
    Tillsonburg4Paris1
    Jan 03
    8:15P
    Ingersoll2Caledonia1
    Jan 05
    4:30P
    Tillsonburg3Delhi7
    Jan 07
    8:20P
    Delhi2Ingersoll5
    Jan 10
    8:15P
    Delhi3Caledonia1
    Jan 10
    8:20P
    Paris1Ingersoll4
    Jan 11
    8:20P
    Caledonia3Ayr4
    Jan 12
    4:30P
    Ingersoll4Delhi1
    Jan 16
    7:00P
    Caledonia5Tillsonburg0
    Jan 17
    8:10P
    Ayr4Paris3
    Jan 23
    7:05P
    Delhi5Tillsonburg2
    Jan 24
    8:20P
    Ayr2Ingersoll3
    Jan 31
    8:10P
    Delhi4Paris0
    Feb 04
    8:10P
    Tillsonburg1Ingersoll5
    Feb 08
    8:20P
    Tillsonburg1Ayr5
    Feb 09
    4:30P
    Caledonia2Delhi4
    Feb 13
    7:00P
    Ayr4Tillsonburg1
    Feb 18
    8:20P
    Caledonia1Ingersoll4
    Feb 20
    7:00P
    Ingersoll3Tillsonburg3
    Feb 21
    8:10P
    Ingersoll2Paris3
    Feb 24
    2:30P
    Paris0Ayr1
    Feb 25
    8:00P
    Ayr1Delhi2
    Feb 26
    7:05P
    Ingersoll2Ayr4
    Mar 04
    9:15P
    Paris3Delhi3
    Mar 05
    8:30P
    Ayr1Caledonia3
    Mar 06
    7:00P
    Tillsonburg4Caledonia5
    Mar 07
    7:00P
    Paris3Caledonia4
    Mar 08
    8:10P
    Caledonia1Paris2
    Mar 09
    6:05P
    Delhi1Ayr2
    Mar 10
    6:45P
    Paris3Tillsonburg4
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 26
    8:30P
    Caledonia2Ingersoll6
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 26
    7:45P
    Delhi3Ayr4
  • Apr 20-Mar 31
    A Final
    DateVisitorHome
    Mar 31
    3:30P
    Ayr3Ingersoll2

Bantam Group B Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Hagersville860214
    2Six Nations842210
    3Simcoe83328
    4Aylmer80355
    5St. George81613
    6Tavistock00000
    DateVisitorHome
    Jan 06
    3:45P
    Hagersville1Aylmer1
    Jan 06
    4:50P
    Six Nations2Simcoe2
    Jan 07
    8:15P
    Simcoe2Hagersville3
    Jan 20
    4:50P
    St. George0Simcoe5
    Jan 27
    4:45P
    Aylmer3Simcoe4
    Feb 04
    8:15P
    Aylmer3Hagersville3
    Feb 10
    3:15P
    Hagersville4Six Nations2
    Feb 11
    7:15P
    Simcoe3Aylmer3
    Feb 11
    8:15P
    Six Nations3Hagersville6
    Feb 17
    5:15P
    Six Nations1Aylmer1
    Feb 17
    6:20P
    Hagersville2Simcoe1
    Feb 21
    7:15P
    St. George2Aylmer2
    Feb 23
    2:45P
    Simcoe8St. George3
    Feb 24
    5:15P
    Hagersville7St. George3
    Feb 27
    7:40P
    Aylmer2St. George6
    Mar 03
    3:15P
    Aylmer2Six Nations4
    Mar 04
    8:15P
    St. George2Hagersville9
    Mar 06
    6:30P
    Six Nations6St. George0
    Mar 07
    9:30P
    Simcoe4Six Nations6
    Mar 09
    2:00P
    St. George0Six Nations9
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 25
    8:30P
    Aylmer1Hagersville6
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 23
    5:00P
    Simcoe2Six Nations3
  • Apr 20-Mar 31
    B Final
    DateVisitorHome
    Mar 30
    3:45P
    Six Nations0Hagersville3

Bantam Group C Playoffs

Bracket

  • Dec 31-Mar 17
    Round Robin
    TeamGPWLTPts
    1Ingersoll AE14140028
    2Delhi AE1495018
    3Ayr AE1485117
    4Caledonia AE1485117
    5Twin Centre1475216
    6Burford143928
    7Tillsonburg AE1421115
    8Plattsville1411213
    DateVisitorHome
    Jan 05
    3:15P
    Tillsonburg AE1Delhi AE2
    Jan 06
    7:00P
    Delhi AE3Caledonia AE2
    Jan 06
    7:05P
    Tillsonburg AE4Plattsville3
    Jan 08
    8:20P
    Plattsville0Ingersoll AE2
    Jan 09
    8:30P
    Caledonia AE4Burford1
    Jan 13
    6:00P
    Ingersoll AE3Caledonia AE2
    Jan 13
    7:05P
    Twin Centre6Plattsville3
    Jan 15
    8:20P
    Tillsonburg AE3Ingersoll AE4
    Jan 16
    9:30P
    Delhi AE5Burford0
    Jan 20
    5:20P
    Ingersoll AE10Plattsville1
    Jan 22
    8:20P
    Twin Centre2Ingersoll AE5
    Jan 29
    8:20P
    Ayr AE2Ingersoll AE4
    Jan 31
    8:15P
    Plattsville1Caledonia AE3
    Jan 31
    8:20P
    Delhi AE1Ingersoll AE4
    Feb 02
    3:15P
    Ingersoll AE3Delhi AE0
    Feb 03
    2:45P
    Caledonia AE1Ayr AE2
    Feb 03
    5:00P
    Delhi AE5Tillsonburg AE2
    Feb 10
    6:45P
    Ingersoll AE5Tillsonburg AE0
    Feb 10
    7:00P
    Ayr AE0Caledonia AE2
    Feb 10
    7:05P
    Delhi AE5Plattsville1
    Feb 15
    8:20P
    Plattsville0Ayr AE7
    Feb 16
    3:15P
    Twin Centre2Delhi AE5
    Feb 16
    4:30P
    Ayr AE2Tillsonburg AE1
    Feb 17
    2:50P
    Delhi AE2Ayr AE3
    Feb 17
    6:45P
    Plattsville1Tillsonburg AE4
    Feb 19
    6:55P
    Tillsonburg AE1Twin Centre4
    Feb 19
    8:20P
    Caledonia AE1Ingersoll AE3
    Feb 20
    8:30P
    Ayr AE3Burford1
    Feb 21
    7:05P
    Delhi AE3Twin Centre6
    Feb 21
    7:05P
    Caledonia AE2Plattsville2
    Feb 21
    8:00P
    Tillsonburg AE1Burford3
    Feb 22
    7:05P
    Plattsville2Twin Centre5
    Feb 22
    8:20P
    Tillsonburg AE0Ayr AE3
    Feb 23
    2:00P
    Caledonia AE3Delhi AE2
    Feb 23
    6:05P
    Twin Centre4Ayr AE4
    Feb 25
    8:00P
    Plattsville3Burford0
    Feb 26
    7:00P
    Caledonia AE3Twin Centre6
    Feb 26
    8:20P
    Burford0Ingersoll AE5
    Feb 27
    8:30P
    Ingersoll AE6Burford0
    Feb 28
    7:05P
    Ayr AE2Plattsville0
    Mar 01
    7:05P
    Ingersoll AE1Ayr AE0
    Mar 02
    2:30P
    Twin Centre2Caledonia AE4
    Mar 02
    7:10P
    Burford0Ayr AE4
    Mar 03
    6:30P
    Burford3Caledonia AE4
    Mar 03
    8:00P
    Twin Centre5Tillsonburg AE3
    Mar 04
    8:00P
    Plattsville1Delhi AE4
    Mar 05
    8:15P
    Ayr AE2Delhi AE4
    Mar 05
    8:30P
    Twin Centre5Burford5
    Mar 06
    7:00P
    Burford2Tillsonburg AE2
    Mar 07
    7:35P
    Burford2Plattsville1
    Mar 07
    8:05P
    Ayr AE2Twin Centre3
    Mar 09
    2:30P
    Tillsonburg AE1Caledonia AE6
    Mar 09
    3:15P
    Burford1Delhi AE2
    Mar 10
    2:05P
    Burford6Twin Centre1
    Mar 10
    5:30P
    Caledonia AE4Tillsonburg AE0
    Mar 13
    7:05P
    Ingersoll AE4Twin Centre0
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 1
    DateVisitorHome
    Mar 26
    7:00P
    Caledonia AE0Ingersoll AE2
  • Mar 10-Mar 26
    Semi Final 2
    DateVisitorHome
    Mar 26
    7:00P
    Ayr AE5Delhi AE1
  • Apr 20-Mar 31
    C Final
    DateVisitorHome
    Mar 30
    2:15P
    Ayr AE5Ingersoll AE0

Game Data Last Updated: Oct 20, 5:01 AM.
View Another Group
Website Visit Counter
(1,502 per day)
Printed from southerncounties.ca on Sunday, October 20, 2019 at 5:44 AM